Úrazy na horských svazích – lze jim předcházet!
Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním radovánkám zejména mladší generace. Bohužel jsou však také spojovány s vysokým počtem úrazů, leckdy i velmi závažných. Kanadská pediatrická společnost vydala svá doporučení, jak těmto zraněním co nejúčinněji zamezit.
Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním radovánkám zejména mladší generace. Bohužel jsou však také spojovány s vysokým počtem úrazů, leckdy i velmi závažných. Kanadská pediatrická společnost vydala svá doporučení, jak těmto zraněním co nejúčinněji zamezit.
Fakta jsou jasná
Zveřejněná data, prezentovaná na kanadské populaci, uvádí následující alarmující údaje:
- Denně se zraní 2 až 4 lidé z 1 000 osob.
- Nejvíce rizikovými jsou přitom snowboardisti a teenageři ve věku 17 let, obecně pak muži a začátečníci.
- Mezi úrazy bohužel nechybí ani ty smrtelné, celosvětovým trendem pak je nárůst úrazů hlavy a páteře.
- Jako extrémně nebezpečné se ukázalo akrobatické lyžování a zábavní snowboardové parky.
- Příčinou zranění u lyžařů bývá nejčastěji srážka, u snowboardistů pak pád.
- Nejvíce se mezi snowboardisty vyskytuje poranění zápěstí. Možnou příčinou je značné podceňování tohoto typu úrazu – uvádí se, že pouhých 5–6 % milovníků „prkna“ nosí chrániče zápěstí, a to i přes jasné důkazy o jejich prospěšnosti.
Stále stejné důvody
Mezi hlavní rizikové faktory úrazů na sjezdovkách i mimo ně patří:
- vypůjčené, špatně seřízené či nekompletní vybavení,
- špatně upravený povrch sjezdovek,
- únava spojená s nedostatkem pozornosti.
Doplněk zachraňující životy
Jen ve Spojených státech zabrání nošení helmy 50 % zranění v oblasti hlavy mezi dětmi mladšími 15 let a 11 úmrtím ročně. Bylo též vyvráceno tvrzení odpůrců tohoto doplňku, že sportovci s helmou jsou citlivější vůči zranění páteře a krční oblasti v důsledku větší sebedůvěry a tím pádem méně zodpovědného chování na sjezdovkách. Naopak v některých zemích, jako je např. Itálie, se nošení helmy pro jedince mladších 18 let stává dokonce ze zákona povinné, obdobně jako v cyklistice. Tato ochrana hlavy by tak měla být nezbytnou součástí výbavy každého milovníka zimních sportů.
Zodpovědnost lyžařských center
Kvalita areálů zimních sportů se odlišuje. Ty špičkové poskytují svým klientům různé programy podporující větší bezpečnost na sjezdovkách. Jsou jimi např. i trénování pádů, aby si sportovec co nejméně ublížil, osvěta v oblasti konzumace alkoholu, kampaň na podporu nošení helem či signalizace aktuálního nebezpečí na svahu. S pravidly správného chování na sjezdovce, tzv. „bílým kodexem“ se naštěstí setkáme již ve většině lyžařských center. Většina z nich zahrnuje pravidla následujících typů:
- začátečník by měl podstoupit profesionální výcvik,
- sportovec by nikdy neměl být na svahu sám,
- pravidelná kontrola lyžařského vybavení je základ,
- protažení před lyžováním je důležité,
- je nebezpečné přeceňovat své schopnosti,
- lyžař či snowboardista by měl respektovat veškeré vyznačené zóny.
Nebezpečí na sjezdovkách by rozhodně nemělo být podceňováno. Správná lyžařská výbava včetně nošení ochranných pomůcek a respektování pravidel při zimním sportování mohou předejít řadě nepříjemných situací.
(bak)
Zdroj: Paediatr Child Health 2012; 17 (1): 35–6