Varlata
Varlata jsou důležitou součástí mužského pohlavního ústrojí. Právě zde se totiž tvoří spermie.
Říká se...
„Křehké schránky budoucích dětí.“
V minulosti
Již od starověku se lékaři zabývali otázkou, zda a jak se odlišují muži a ženy. Ženské pohlavní orgány byly často popisovány jako „menší“ a jinak prostorově orientované orgány mužské. Varlata, testes, tedy měly mít i ženy. V popředí zájmu však bylo hlavně sperma. Podle Aristotela tvořili sperma muži i ženy, ale mužské sperma bylo kvalitnější a čistší. Islámský lékař Avicenna napsal v 11.století dílo „Kánon medicíny“, kde se lze dočíst, že mužské sperma je ekvivalentem ženského mléka. O století později napsal mistr Mikoláš ze Salerna o varlatech: „Mužská jsou větší, ženská menší. Oboje produkují sperma.“ Původ spermatu byl kladen také do mozku, odkud mělo být vedeno do varlat dlouhými cévami.
#IMG#
Pod lupou
V mikroskopu uvidíme především změť semenotvorných kanálků. Jejich stěna je tvořena semennými buňkami a Sertoliho buňkami. Semenné buňky, spermie, jsou v kanálcích uloženy ve dvou až třech vrstvách. Sertoliho buňky jsou větší než semenné buňky. Zabezpečují jejich výživu. Ve vazivu vmezeřeném mezi semenotvornými kanálky se nacházejí Leydigovy buňky. Vytvářejí hormon testosteron. Varle je vybaveno velmi bohatou sítí krevních cév, které jsou důležité pro udržení teploty vhodné pro zrání spermií (asi o 4°C méně než je tělesná teplota). Tepny a žíly jsou uspořádány tak, aby žilní krev ochlazovala tepennou krev. Varlata jsou důležitou součástí mužského pohlavního ústrojí. Právě zde se totiž tvoří spermie.
Anatomie
Varlata jsou mužský párový pohlavní orgán. Dají se snadno nahmatat, neboť jsou uložena mimo tělní dutinu v šourku. To je kožnatý vak zavěšený vně těla mezi penisem a konečníkem Jejich velikost je zhruba 4 -5 x 2-3 cm. Tvarem připomínají vejce. Na povrchu varlata kryje silné vazivové pouzdro, od něhož odstupují přepážky, které dělí vnitřek varlete na několik oddílů. V nich slepě začínají semenotvorné kanálky. Při zadním okraji varlete se spojují a ústí do kanálků nadvarlete, první části vývodných pohlavních cest. Mimo břišní dutinu jsou varlata proto, aby se příliš nezahřívala. Pro zrání spermií je totiž potřebná teplota asi o 4°C nižší než je teplota uvnitř těla. Na horní ploše varlete leží nadvarle. Do něj ústí semenotvorné kanálky z varlete. Z nadvarlete vede chámovod, který probíhá šourkem do tříselného kanálu, odtud do břišní dutiny, kde zatáčí do pánve, prochází prostatou a ústí do močové trubice pod močovým měchýřem.
Funkce
Ve varlatech probíhá zrání spermií, neboli jejich opakované dělení, při kterém se sníží jejich počet chromozomů na poloviční (tj.23). Zralé spermie jsou kanálky vytlačovány do nadvarlete, kde se shromažďují a získávají pohyblivost. Při ejakulaci (vystříknutí spermatu) jsou spermie vypuzovány do chámovodu, kterým putují skrz prostatu, kde se k nim přidá prostatická tekutina a vzniká tak ejakulát, „chám“. Odtud ejakulát putuje do močové trubice. Varlata vytvářejí hormon testosteron, který je odpovědný za vývoj mužských pohlavních orgánů, druhotných pohlavních znaků a typicky mužské chování a cítění.
Když to nefunguje
Během svého vývoje varlata sestupují z břišní dutiny do šourku; může nastat porucha sestupu varlat. Varlata mohou být postižena zánětem i nádorem. Různými vlivy může být porušeno vyzrávání a kvalita spermií. Varle se může někdy v šourku přetočit („torze“ varlete“).
Jak to poznám?
Torze varlete je velmi bolestivý a nebezpečný stav. Přeruší se přítok krve do varlete a to může odumřít. Nádory varlat se dají nahmatat jako nerovnosti na jejich povrchu. Jsou velmi zhoubné, varle postižené nádorem je nutné odstranit. Záněty varlat bolí a způsobují horečky a otok varlete. Hormonální poruchy se projeví neplodností a nedokonalým sexuálním vývojem.
Vtip na závěr
„Pane doktore, jedno varle mám dřevěné a jedno kovové.“ „Cože? Ukažte!“ Doktor ohmatá a povídá: „Opravdu! Máte děti?“ „Jo, Pinocchiovi je patnáct roků a Terminátorovi deset.“
MeDitorial.cz