Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Vyšetření lipidů – budete na lačno a půjdete dvakrát

Správná léčba 13.8.2015
redakce uLékaře

Dyslipidémie je onemocnění způsobené většinou částečně dědičně, ale též životním stylem. Někdy může být i následkem jiného onemocnění, pak se jedná o tzv. sekundární dyslipidémii. Pro odhalení typu a závažnosti nemoci je nutné provést několik základních vyšetření.

Dyslipidémie je onemocnění způsobené většinou částečně dědičně, ale též životním stylem. Někdy může být i následkem jiného onemocnění, pak se jedná o tzv. sekundární dyslipidémii. Pro odhalení typu a závažnosti nemoci je nutné provést několik základních vyšetření.

Nejlepším způsobem, jak stanovit přesnou diagnózu, je laboratorní rozbor krve. Ještě než se k němu přistoupí, je ale nutné odebrat základní anamnézu a vyšetřit pacienta v ordinaci. Anamnéza je vlastně dotazník, který je zaměřen zejména na rizikové faktory onemocnění srdce a cév. Lékař se vás bude ptát na:

 • věk – ohledně pohlaví platí, že muži jsou obecně ohroženější než ženy, které jsou až do období menopauzy chráněny produkcí ženských hormonů;
 • znaky aterosklerózy – bolesti na hrudi, křeče v nohou, cévní mozkové příhody v minulosti;
 • vysoký krevní tlak;
 • diabetes;
 • kouření – kolik cigaret denně a kolik let kouříte, popřípadě jak dlouho jste již nekuřáci;
 • stravovací návyky a pravidelnost fyzických aktivit;
 • všechny prodělané choroby a úrazy;
 • léky.

Prohlídka je podrobná

Poté, co odpovíte na všechny otázky, přichází na řadu samotné vyšetření. Lékař se bude zaměřovat zejména na příznaky obezity, vysokého krevního tlaku a projevů aterosklerózy. Pro stanovení obezity je většinou využíváno indexu BMI, který porovnává vaši výšku a váhu. BMI nad 25 je již považován za znak nadváhy. Ne vždy je ale tento index přesný, ke stanovení diagnózy se proto přidává ještě obvod pasu a jeho poměr k obvodu boků. Zde se hodnoty liší pro muže a ženy:

 • poměr pas/boky: pro obezitu je stanovena hranice 0,95 u mužů a 0,85 u žen;
 • obvod pasu: 102 cm u mužů a 88 cm u žen jsou také známky obezity.

Co se týče krevního tlaku, tak horní hranice pro „normální“ nebo lehce zvýšený krevní tlak je 140/90 mm rtuťového sloupce. U diabetiků je ale hranice nižší, za vysoké jsou považovány již hodnoty přesahující 130/80 mm rtuti.

Dva odběry krve

Po tom, co vás lékař důkladně prohlédne, budete odesláni na laboratorní vyšetření krve. To zjistí přesné koncentrace jednotlivých lipidových molekul ve vaší krvi. Stanovuje se:

 • celkový cholesterol,
 • triglyceridy,
 • HDL-cholesterol.

LDL-cholesterol se většinou vypočítává z výše uvedených naměřených hodnot, moderní pracoviště ale již dokážou změřit i jeho přesnou koncentraci. Laboratorní diagnostika využívá dvou odběrů krve, které následují po 12–14hodinovém lačnění a jsou prováděny v časovém rozmezí 1 až 8 týdnů. 12 až 14 hodin bez jídla je nutné dodržet, protože jinak mohou být jednotlivé hodnoty výrazně zkreslené. U akutních onemocnění se hodnoty cholesterolu většinou snižují, u těhotných žen je naopak dyslipidémie normální. Proto u těchto pacientů nemá smysl laboratorní vyšetření krve provádět.

Ze všech naměřených a spočítaných hodnot nás zajímá zejména LDL-cholesterol, který nejvíce škodí. Obecně se snažíme o snižování jeho hladin, ať již léky, dietou, či obojím. Požadované hodnoty se ale liší podle toho, jaké jsou ostatní rizikové faktory:

 • U pacientů se středním rizikem stačí snížení LDL-cholesterolu pod 3 mmol/l.
 • Pacienti s vysokým rizikem by měli mít hodnoty LDL-cholesterolu pod 2,5 mmol/l.
 • U velmi vysokého rizika jsou cílem hodnoty pod 1,8 mmol/l, nebo alespoň 50% snížení jeho původních hladin.

Zdroj: www.svl.cz

Doporučujeme