Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Vyšetření prostaty konečníkem? Chvilka, kterou zvládnete

Léčba prostaty 30.5.2016
redakce uLékaře

Zdá se vám, že kontrola prostaty konečníkem narušuje vaši intimitu? Nejste sami. Jenže chvilka rozpaků a nepohodlí může leckomu zachránit zdraví.

Zdá se vám, že kontrola prostaty konečníkem narušuje vaši intimitu? Nejste sami. Jenže chvilka rozpaků a nepohodlí může leckomu zachránit zdraví.

Když jdeme k lékaři s boulí na čele, zdá se nám samozřejmé, že ji vyšetří mimo jiné i pohmatem. Jak ale zkontrolovat prostatu, která je uložena hluboko v malé pánvi? Jakékoli pokusy nahmatat ji jinudy než konečníkem jsou marné. Prostě to jinak nejde. Toto ne zrovna oblíbené vyšetření přitom o prostatě odhalí důležité informace.

Jak to probíhá

  • Během prohlídky leží pacient na vyšetřovacím stole, obvykle na boku. Kolena má přitažená k hrudníku, aby byla co nejlépe zpřístupněna prostata.
  • Lékař si navlékne rukavice, které si navlhčí znecitlivujícím gelem.
  • Poté šetrně zavede prst do konečníku. Hmatem vyšetří velikost, strukturu a povrch prostaty. Hledá nepravidelnosti tvaru, nerovnosti, neobvyklou strukturu apod. Všechny tyto známky mohou vypovídat o případné přítomnosti nádorových změn.
  • Po vyšetření je pacientovi nabídnut ubrousek nebo gáza, aby se mohl otřít a odstranit případné zbytky gelu v okolí řitního otvoru.

Prosím ověřit!

Když lékař zaznamená něco neobvyklého, doporučí detailnější vyšetření. Může se ale také stát, že prostata vypadá zcela normálně, a přesto nádor obsahuje. Proto odborník na výsledky jediné kontroly nikdy nespoléhá. Žádná vyšetřovací metoda není dokonalá, takže se navzájem kombinují. Jednotlivě dokážou odkrýt určité části nádoru, spolu pak mají největší šanci na úspěch.

Myslete na zdraví 

Nedělejte si starosti, jak prohlídku prostaty zvládnete. Během vyšetření se od vás nic nežádá. Není pravděpodobné, že by kontrola byla nepříjemná či bolestivá. Jestliže trpíte hemoroidy, raději na to lékaře předem upozorněte, aby byl opatrnější než jindy. Ani on vám nechce způsobit bolest nebo krvácení. Pokud však budete mít pocit, že s vámi nejedná dost šetrně, ohraďte se. Na to máte vždy právo.

Zdroj: http://prostatecanceruk.org

Doporučujeme