Vyšetření štěrbinovou lampou je v ordinaci každého očního lékaře naprosto rutinní záležitostí. Pomocí ní je totiž možné velmi snadno a rychle určit diagnózu běžných onemocnění očí. Samotného vyšetřování se není třeba bát, není nepříjemné a nebolí. Vyžaduje pouze spolupráci pacienta.
Zorničky je třeba zvětšit rozkapáním
Přístroj funguje jako lampa a mikroskop zároveň. Světlo je zamířeno přímo do oka a ozařuje přesně tu oblast, kterou lékař potřebuje prohlédnout. Mikroskop přibližuje vyšetřované části předního segmentu oka, tedy přední komoru, čočku, rohovku, duhovku i oční pozadí. Pacient se bradou a čelem opírá o nastavené mantinely, které zajišťují, že vydrží chvíli bez pohybu hlavy.
Aby mohl lékař oko dobře vyšetřit, je žádoucí ho rozkapat a docílit tím roztažení zorniček. Tato procedura obvykle nebývá příliš vítaná, ale dá se vydržet. Při dopadu světla totiž dochází k přirozenému smršťování zorniček, a pokud by nebyly uměle rozšířené, lékař by v oku nic neviděl. Pacient zpravidla po rozkapání může cítit trochu nepohodlí a vidět rozmazaně, případně pozorovat zhoršení zraku. Po nějakém čase však tyto nepříjemné pocity ustoupí. Bezprostředně po vyšetření však není dovoleno řídit motorové vozidlo a je lepší mít s sebou doprovod. Někdo také může snášet přítomnost cizí látky v oku hůře než jiný, mohou se objevit i alergie či přechodné svědění a pálení oka.
Lampa odhalí i zelený zákal
Díky štěrbinové lampě je možné odhalit i šedý nebo zelený zákal, nejrůznější poruchy sítnice, její odchlipování, poškození rohovky, zánět nebo krvácení v předním očním segmentu. Pomocí mikroskopu lze také snadno změřit nitrooční tlak. Některé moderní přístroje mohou kromě diagnostiky poskytovat i léčebné ošetření laserem, například při zeleném zákalu.
Včasné odhalení nemocí očí za chvíli nepohodlí určitě stojí, i když samotné vyšetření trvá kratší dobu než neoblíbené rozkapávání očí.
(tkro)
Zdroj:
https://www.apotheken-umschau.de/diagnose/spaltlampen-untersuchung