Za úbytek spermií může prolaktin
Prolaktin je hormon, který se tvoří v předním laloku podvěsku mozkového
(hypofýzy). Odtud je uvolňován v určitých časových intervalech a za
určitých situací. Co je ale příčinou jeho nežádoucí nadprodukce?
Prolaktin je hormon, který se tvoří v předním laloku podvěsku mozkového (hypofýzy). Odtud je uvolňován v určitých časových intervalech a za určitých situací. Co je ale příčinou jeho nežádoucí nadprodukce?
Účiněk prolaktinu
Během těhotenství a po porodu se koncentrace prolaktinu v krvi zvýší a působí na tvorbu mléka neboli laktaci (od toho se také odvozuje název tohoto hormonu). Sekrece prolaktinu je při kojení stimulována drážděním prsních bradavek. U žen v těhotenství a po porodu je tedy zvýšená produkce prolaktinu fyziologická a žádoucí.
U všech lidí dochází ke zvýšené sekreci prolaktinu během spánku, při stresu nebo při orgasmu. To je ovšem rovněž fyziologická záležitost a za normálních okolností nezůstává vysoká koncentrace prolaktinu v krvi neboli hyperprolaktinemie trvale. Pokud je totiž zvýšená koncentrace prolaktinu v krvi delší dobu, zapříčiňuje zdravotní problémy.
Problémy s prolaktinem
Prolaktin působí na pohlavní žlázy a brzdí jejich funkci. Z toho se odvíjejí nepříjemné příznaky nadprodukce prolaktinu. U žen i u mužů se vytrácí chuť k sexuálnímu životu, ženy přestávají pravidelně menstruovat, u mužů ubývá spermií. Hyperprolaktinemie zapříčiňuje neplodnost. Všechny tyto příznaky se dají snadno odstranit vhodnou léčbou. V první řadě je ale třeba znát příčinu nadprodukce prolaktinu.
Vzhledem k tomu, že produkce prolaktinu je endokrinní záležitost, často její příčina vychází z onemocnění hypofýzy nebo jiné endokrinní žlázy – hypothalamu, případně štítné žlázy. Rovněž při vleklém onemocnění ledvin nebo jater může být koncentrace prolaktinu v krvi vysoká. Nejčastější příčinou nadprodukce prolaktinu jsou ale adenomy hypofýzy – prolaktinomy. Mohou být malé (do 1 cm – mikroprolaktinomy) nebo větší (makroprolaktinomy). Jsou to nezhoubné nádory a jejich léčba je ve většině případů úspěšná – účinkem vhodných léků se zmenšují a zanikají.
Hyperprolaktinemii může vyvolat také užívání řady léků – nejčastěji takzvaných blokátorů dopaminových receptorů nebo inhibitory syntézy dopaminu. Dopamin totiž za normálních okolností reguluje tvorbu prolaktinu. Pokud se tyto léky vysadí, koncentrace prolaktinu se vrátí do normálu.
(ame)