Chceme dítě. Vyšetření, které včas odhalí pravdu o plodnosti
Přejete si dítě? Každému páru doporučuji, aby hned na začátku podstoupili základní vyšetření. Provádí ho všechna centra asistované reprodukce a hradí ho smluvní pojišťovna. Budoucí rodiče tak obratem zjistí, jak jsou na tom s plodností a jaké kroky jim pomohou k vytouženému dítěti. Díky tomu nemusí ztrácet drahocenný čas.
Nestíháte? Přečtěte si hlavní body článku:
- Nejistota, proč se miminko nedaří počít a pár netuší proč, přispívá k horšímu psychickému stavu budoucích rodičů.
- Vstupní vyšetření v centru asistované reprodukce naznačí, jak vysoká je pravděpodobnost otěhotnění u daného párů.
- Díky informacím z vyšetření je možné včas řešit případné překážky.
- Vstupní vyšetření hradí zdravotní pojišťovny a je možné ho absolvovat v každém centru asistované reprodukce, které má s vaší pojišťovnou smlouvu.
—
Proč jen nečekat na pozitivní test
V ideálním světě se pár rozhodne pro miminko, ženě hned vynechá první menstruace a těhotenství vede až k zdravému dítěti. I takových případů je celá řada, většinou však páry čekají déle – obvykle několik měsíců.
Čekající ale během této doby zažívají opakovaná zklamání. Stále jen jedna čárka na těhotenském testu či každá další menstruace může bolestivě působit na psychiku ženy nebo celého páru. Často se dostane do frustrace z opakovaného nezdaru. Přitom právě psychická pohoda se doporučuje jako základ ke zdárnému otěhotnění. Jenže kvůli zklamávání je stále vzdálenější a roky přitom běží…
Právě vstupní vyšetření v centru asistované reprodukce (dále CAR) může ušetřit páru drahocenný čas a nervy.
Centrum asistované reprodukce jako start
Absolvovat vstupní vyšetření neznamená, že nutně musí pár projít všemi možnými procedurami v CAR. Samotné vyšetření podá dvojici řadu informací, která by jinak zůstala zahalená řadu let. Páry díky němu zjistí hned na počátku snažení, s jakou pravděpodobností otěhotní a nebo případně jaké kroky k otěhotnění je potřeba podniknout.
Je úplně zbytečné čekat, jestli se zadaří nebo ne – zejména u párů nad 34 let nebo léčících se s chronickým onemocněním. Pokud pár podstoupí vyšetření hned, může otěhotnět v mladším věku, což je také jeden z důležitých faktorů ovlivňující početí.
K vyšetření není potřeba doporučení jiného lékaře, stačí se jen objednat do CAR. Pár podstoupí krevní testy, muž také vyšetření spermiogramu a žena základní gynekologické vyšetření (v zrcadlech, vaginální vyšetření a ultrazvukové vyšetření vaginální sondou).
Zpravidla k základnímu vyšetření patří i genetické vyšetření páru, připlatit lze případně pokročilejší genetické testy. Na genetické vyšetření má každý pojištěnec v ČR nárok 1x za život na pojišťovnu, zatímco carrier test (test nosičství) nejčastějších genetických chorob si musí hradit nadstandardně.
Proto doporučuji už v počátku snahy o miminko, aby každý pár zašel „nahlédnout do karet” v některém z pracovišť. Dostane tak možnost rozhodnout se, jak dále postupovat s aktuálními a individuálními výsledky obou dvou. A třeba si ušetří řadu smutných měsíců či let, kdyby jejich snaha vyšla nazmar a oni nevěděli proč.
Proč se nedaří tedy otěhotnět?
Vyšetření v CAR může odhalit případné zdravotní překážky. U žen bývá důvodem nejčastěji:
- nekvalitní vajíčko (věk nad 35 let, nemožnost ovulace, předčasné selhání funkce vaječníků),
- endometrióza (tkáň podobná sliznici děložní, ale umístěná v jiném místě – při menses se odlučuje jako sliznice děložní a poškozuje své okolí),
- neprůchodnost vejcovodů,
- endokrinní potíže (porucha funkce štítné žlázy nebo zvýšení prolaktinu),
- genetický nebo imunologický problém.
U mužů dominuje v příčinách
- zhoršená kvalita či množství spermií v ejakulátu,
- genetické poškození,
- nedostatečný vývoj pohlavních žláz nebo jejich poškození během života muže.
Vše v pořádku… a stejně to nejde
Zhruba 10 % párů, které trápí neplodnost, neuslyší jasnou diagnózu. Ani pomocí testů se u někoho zkrátka nepovede určit jasnou příčinu neplodnosti. Tento stav lékaři označují jako idiopatická sterilita. K té tedy nemůžeme přistoupit čistě medicínsky, je třeba se zaměřit i na zdravý životní styl, případně spolupráci s psychoterapeuty. Daný pár možná potřebuje více času nebo jiné životní podmínky.
Co můžu udělat, abych byl/a plodný/á?
Je skvělé, když k sobě a svému zdraví přistupujeme zodpovědně – naše geny a věk přinášejí problémy s otěhotněním, ale i zde jsou pouze části problému. Platí stejně jako v jiných oblastech medicíny, že dodržováním zdravého životního stylu můžeme podmínky jen vylepšit.
Pod pojmem zdravý životní styl myslíme celý komplex péče o duši i tělo. Patří sem rozhodně kvalitní a dostatečný spánek, vyvážená strava a denní fyzická aktivita. My lidé jsme zkrátka nebyli určeni ke trávení většiny dne vsedě, pojídání fastfoodové stravy, navíc v ruce s elektronikou, pivem a cigaretou. Na místě je určitě vyhýbání se věcem, které vyvolávají závislost – od zmíněných cigaret, přes alkohol po drogy nebo i sociální sítě.
Z hlediska psychiky je důležitý také balanc mezi pracovním a soukromým životem, čas na relaxaci, bohatý sociální život, vzdělávání se a také vnímání sama sebe. Otěhotnění se může podařit ve chvíli velké životní změny nebo během posunů při psychoterapii.
Závěrem
Neplodnost dokážeme v dnešní době léčit a mnoho párů se dočkalo vytouženého potomka právě díky moderní medicíně. Zároveň není potřeba se bát, že vstupní vyšetření nás automaticky pošle na IVF a další, možná nepotřebné zákroky. Většina center asistované reprodukce se snaží jít postupně, tedy od nejméně invazivních metod a léků.
Medicína v České republice je velmi vyspělá a máme štěstí, že většině párů se v rukách center (tedy za pomoci kvalitního týmu, léků a špičkového vybavení) podaří splnit si přání na miminko.