Ženy s hepatitidou C – mají šanci na zdravé dítě?
Hepatitida C se objevila v druhé polovině minulého století s rozšířením
transfuze krve a zároveň s rostoucím počtem narkomanů. Přenos hepatitidy C se totiž uskutečňuje pouze krví.
Největší rizikovou skupinu tvoří v současnosti lidé užívající drogy. Většinou tedy velmi mladí lidé. Co se ale stane, když se dívka nebo mladá žena rozhodne s životem v područí drog skoncovat, podaří se jí to a chce založit rodinu?
Testy ještě před otěhotněním
Hepatitida C je virový zánět jater, který často probíhá zcela bez příznaků. Nemocný tudíž vůbec neví, že jeho játra rozkládá virus. Proto by měla žena, která přestala brát drogy a rozhodla se porodit dítě, podstoupit testy na hepatitidu C. Účinnost léčby hepatitidy C je totiž tím menší, čím déle pacient onemocněním trpí. Léčbu je třeba zahájit co nejdřív a snažit se vyléčit pokud možno ještě před otěhotněním.
Co ale dělat v případech, kdy léčba trvá dlouho a biologické hodiny tikají, nebo když se žena dozví o svém onemocnění teprve během těhotenství? Anebo když ještě nepřestala užívat drogy, otěhotní a o hepatitidě C neví vůbec nic? Může se takovým ženám narodit dítě s tímto onemocněním?
Rizikový porod...
Nebezpečí přenosu viru hepatitidy C přes placentu do krve plodu je nevelké, řádově do deseti procent. Hlavní nebezpečí hrozí při porodu, kdy by se krev matky mohla dostat do krve dítěte. Ošetřující personál na porodním sále by měl být o tom, že matka trpí hepatitidou C, předem informován, aby mohl přenosu „céčka“ na dítě účinně zabraňovat.
… i kojení
Další riziko přenosu vzniká při kojení. Virus hepatitidy C se sice do mateřského mléka nevylučuje, ale následkem sání mohou matce popraskat bradavky. Dítě pak s mlékem saje i matčinu krev a může se nakazit například přes drobná poranění v ústech. Tomu se dá předejít, pokud matka během těhotenství „otužuje“ své bradavky například třením drsnou froté žínkou nebo ručníkem. S touto přípravou je ovšem třeba začít s velkým časovým předstihem a provádět ji s důslednou pravidelností.
Pozor na oděrky
Při péči o dítě by matka měla dbát na to, aby se krev při jejím případném poranění nedostala do krve dítěte. I drobné oděrky by proto měla mít pokud možno kryté například náplastí, protože u malých dětí není byť o drobné oděrky nikdy nouze.
Žádná matka si jistě nepřeje, aby své dítě nakazila hepatitidou C kvůli vlastní nedbalosti. Pokud si uvědomí, že tato choroba se přenáší hlavně krví, může svou zvýšenou opatrností zabránit přenosu „céčka“ na své dítě, se kterým je v prvních letech jeho života ve velmi těsném kontaktu.
(ame)