Běhání - bolest břicha
Vážená paní doktorko,
již delší dobu mám menší problémy s bolestí břicha při běhaní nebo jiných aktivitách, při kterých jsou ve velké míře namáhány dolní končetiny.
Běhám nepravidelně, jednou jdu dvakrát do týdne jindy zase jednou za měsíc. Pokud to běžím do cca 10km tzn. cca 50minut nemám nějaké výrazné potíže, ty začínají až po věších dávkách kilometrů. Pravdou je, že asi čím více kilometrů tím je mi poté hůř. To stejné platí na squashy, který hrávám cca 1x týdně, pokud v ten den hraji kratší výměny, je vše cca v pořádku, pokud však jsou výměny dlouhé a musím do zápasu dát mnohem více sil, pociťuji opět problémy.
Ihned po doběhnutí/ukončení squashe nepociťuji žádné problémy, ty začnou nastávat až tak 10-20minut po ukončení aktivity. Začínám pociťovat bolest v oblasti břicha a cítím se "nadmutý" následujicích několik hodin mám mírnou bolest břicha, občas (pokud je výkon větší) nastávájí i křeče a trpím plynatostí. Po několiká hodinách někdy až druhý den ráno je zase vše v pořádku, přirozenou cestou se zbavím plynů a netrpím dalšími bolestmi.
Někde v diskuzích jsem četl, že jelikož dolní končetiny se skladájí z poměrně velkých svalů, které při námaze soustřeďují velké množství krve může tato krev následně chybět ve střevech. Absencí krve dochází k horšímu zpracování potravy a následnému tvoření plynů a bolesti břicha, pokud jsou střeva bez krve delší dobu. Četl jsem, že může pomoci vyřadit nějakou potravinu z jídelníčku, která tento fakt zvyšuje, ale vůbec nevím jakou.
Poprosil bych tedy o radu, pokud je tato teorie správná, jak se těmto bolestem vyvarovat nebo je zmenší. Může si tělo zvyknout na to, že velké množství krve je delší dobu v nohách? Které potraviny by bylo dobré vyřadit z jídelníčku?
Pokud je tato teorie nepravdívá prosil bych o Vaší radu, která mi pomůže. Děkuji.
S pozdravem
J.
Dobrý den,
o teorii nedokrvení břišních orgánů, tedy můžeme napsat přechodná ischemie, ...