Infekce pochvy, ekzém ve vlasech
Dobrý den,
Zdá se mi, že je se mnou něco v nepořádku už delší dobu. Trpím už od 13 let různýma infekcema pochvy. Gynekolog mi vždy dal nějaké prášky a ono to přestalo, ale třeba za půl roku se to zase vrátilo. V poslední době jsem kvasinkovou infekci měla 3x po sobě a začalo mě bolet v podbříšku a prášky už nezabírají. Připojil se k tomu exém okolo úst a ve vlasech... ve vlasech mám svědivé stroupky a z úst mi v poslední době začalo páchnout...to nikdy před tím ne. Přidává se k tomu i únava.
Doplňující informace dne 4.12.2020: přikládám fotografie
MUDr. Daniela Králová
Specializace: Praktické lékařství pro dospěléDobrý den slečno Lucie, bylo by vhodné přiložit fotografii nálezu na kůži, může se jednat o seboreu, doporučuji Vám kožní vyšetření. Otázkou je, proč se Vám takto často kvasinková infekce pochvy opakuje, doporučila bych i imunologické vyšetření. Doporučuji užívat vaginální probiotika, celkově posílit imunitu vitamíny a kožní a imunologické vyšetření, samozřejmé jsou gynekologické kontroly. Hezký den.
MUDr. Petra Polášková
Specializace: Gynekologie, Porodnictví Pracoviště: FertilityPort Prague s.r.o.
Dobrý den Lucie,
mrzí mě, že tak mladá zápasíte s vleklými obtížemi, ale doporučuji změnit léčbu poševních obtíží na méně agresivní a cílenou léčbu - za chvilku vysvětlím proč a k tomu komplexnější vyšetření. To, co se děje s Vaší pochvou, nemusí mít přímou souvislost s ostatními popisovanými obtížemi. Velmi Vám doporučuji nyní vyhledat endokrinologa + imunologa + event. dermatologa a nezanedbávat běžnou ústní hygienu a pravidelné (tedy šestiměsíční) zubní prevence. Endokrinologické vyšetření Vám může poskytnout v základu Váš praktický lékař - především základní funkce štítné žlázy, kde při výchylce je na místě vyšetření přímo endokrinologem. Imunologickék vyšetření je třeba přímo u imunologa, zpravidla by mělo vycházet z doporučení od návštěvy praktického lékaře, ale nemohou Vás odmítnout, když přijdete bez žádanky od praktika - základní imunologický screening buněčné a protilátkové imunity, alergie na složky potravy atd. Dermatologické vyšetření bych ponechala dle konzultace s imunologem - pokud by ten viděl jasnou diagnozu a zaléčil by Vás, pak už je dermatolog zbytečný - v opačném případě samozřejmě vyhledat. Do té doby doporučuji více spánku, nepít moc alkoholu, lehčí pestrou stravu, sprchovat se méně často a s omezeným používáním mýdla (redukujete tím vysoušení pokožky, která nyní evidentně trpí), biošampon (ev. v lékárně poradí preparáty na ošetření po použité šamponu), kůži - postižené oblasti - promazávat krémem pro atopiky a sama si uvědomovat, co Vám dělá a nedělá dobře.
K oblasti poševního dyskomfortu toto: bohužel již existuje mnoho žen, které si zničily poševní prostředí opakovaným užíváním anti--- preparátů (antibiotik, antimykotik) a pokud budete v léčbě pokračovat tou intenzitou, jakou popisujete, jistě skončíte jako ony. V invalidním důchodu, bez sexuálního partnera, na antidepresivech a celý život sklíčené dyskomfortem pochvy. Například v Hradci Králové mají těchto pacientek v "Poradně pro vulvovaginální dyskomfort" spousta a pokud k nim nechcete patřit i Vy, prosím, změňte postoj k léčbě své pochvy! Musíte si uvědomit, že ústa, střeva a pochva jsou místa, která běžně osidlují miliony mikroorganismů a bez nich nemůžeme ani fungovat a pokud pokaždé, když vnímáme nepříjemné pocity ve své pochvě, to nazveme mykozou a léčíme antimykotiky, okamžitě u tohoto prostředí vyhodíme celou skupinu plísní včetně těch, co nám tam dělají dobře a než se nastolí nová rovnováha, pochva má co dělat, aby vůbec udržela při životě laktobacily, které jsou pro normální fungování nezbytné a jejichž likvidaci zařídí každé nové podání antimykotik (a nedostatek přirozených poševních laktobacilů přímo koresponduje s klinickým stavem, množstvím stesků pacientky) - pokud by se Vám povedlo si je plně zlikvidovat, ani vakcíny, ani náhradní laktobacily z lékárny už Vám nikdy nepomohou k návratu do normálu. A proto doporučuji, máte-li obtíže jako svědění, pálení, štípání pochvy, zapáchající výtok, otok zevního genitálu atd., zavádějte do pochvy nejpreve na 5-10 dnů desinfekční globule (například Borax), během té doby samozřejmě nemějte styk a omezte sladkosti (sladké prostředí pomáhá množení bakterií/plísní), poté vzhledem k Vaší anamnéze doporučuji na týden vaginální probiotika a poté tato probiotika zhruba 2x týdně po dobu alespoň měsíce. Poté probiotika vag. vždy po styku, při stresu, užívání antibiotik. Pokud Vás trápí pouze výtok bezbarvý, vodnatý, který nezapáchá a nemáte k tomu žádné jiné obtíže, pak rozhodně nijak neřešte - není to nic než v pořádku, výtok je dán pouze správně vysokou sliznicí v pochvě, protože jste mladá a máte dostatečný hormonální terén, přirozená lubrikace je pak Vaší celoživotní výhodou... A prosím noste normální bavlněné kalhotky a snažte se nosit i vzdušné prádlo, aby pochva nebyla zapařená, větrala.
S pozdravem MUDr. Petra Polášková.