Mycoplasma pneumonie
Dobrý den,
dcera 10. 9. 2016 onemocněla, zpočátku to vypadalo na běžný infekt s kašlem a teplotami nad 38,5. Po týdnu jsme šli k lékařce, udělala odběry, rentgen a kvůli podezření na zápal plic nasadila na sedm dní Klacid 250 mg. Léčba nezabrala - teploty přetrvávaly, proto lékařka usoudila, že šlo o nesprávné antibiotikum a dcera brala 10 dní Cefzil, opět bez výsledku. Mezitím přišly výsledky sérologie, které potvrdily mycoplasmovou infekci (IgA 1,99, IgM 4,62m, IgG 5.64) (odběr 3. 10.)Potíže však stále přetrvávaly. Dcera byla 17.10. odeslána na konziliární vyšetření do do FN, následovala třítýdenní léčba Klacidem 500. Sérologie 8.11.2018 IgA 1,72, IgM 2,41, IgG 4,15.
Potíže stále přetrvávaly = teploty s odpoledním vrcholem nad 38.5, kašel, přidalo se šumění v uchu, bolesti hlavy a bolesti spodní části dolních končetin. Vyloučena infekce ucha, vyšetření na neurologii, na očním. Týdenní hospitalizace ve FN od 6.12. V nemocnici se výrazně zhoršil kašel, zřejmě v důsledku suchého vzduchu, proto mu lékaři při hospitalizaci věnovali největší pozornost, léčeno inhalacemi. Teploty v striktně klidovém režimu spadly na max. 37. Dcera byla propuštěna jako rekonvalescent s doporučením vrátit se do školy. Problémy však stále přetrvávají - bolesti hlavy, na které nezabírají běžně dostupná analgetika, bolesti nohou, hučení v uchu, únava, teploty až horečky s odpoledním vrcholem cca 38,5. Na doporučení Fn jsme absolvovali další kolo vyšetření (MRI hlavy, oční, ORL) s negativním výsledkem. Z nemocnice nás propustili s tím, že pro nás nemohou víc udělat. Poslední odbornost, kam jsme objednaní, je imunologie.
Aktuálně má dcera problémy, které ji výrazně omezují v běžném životě a neumožňují školní docházku v běžném režimu, ale nemá diagnózu a není nijak léčena.
Jaký doporučujete další postup?
Je možné, že vzhledem k neúčinnosti léčby Klacidem, možná z důvodu rezistence patogenu (po podání léku přetrvávaly symptomy v původní podobě) přešla infekce do chronické fáze? Měla by smysl další léčba antibiotiky?
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ambulance praktického lékaře Benátky nad JizerouDobrý den, před dalším kolem ATB terapie by jsem doporučila v rámci plicního vyšetření, kdy primárně byla léčba cílená na plicní mykoplasmata, provést bronchoskopii s bronchoalveolární laváží a následným kultivačním vyšetření se stanovením citlivosti na ATB a poté by jsem až léčila cíleně vhodným ATB. Imunologické vyšetření je také určitě správná volba. S pozdravem, Dr. Horáková
MUDr. Petr Kadleček
Specializace: Pediatrie / Praktické lékařství pro děti a dorost Pracoviště: Ordinace U Pandy
Dobrý den paní Kláro!
na Vaši otázku není jednoduchá a ani myslím jednoznačná odpověď, když Vám ani ve fakultní nemocnici již neumí dále poradit. Mykoplazmata mohou býti svízelnými patogeny, přestože většinou si s nimi imunitní systém s podporou makrolidových antibiotik u dětí (Klacid, Fromilid, Rovamycin, Sumamed, Azitrox, atp.) dobře poradí. Bohužel je tato antibiotika neumí zcela zahubit, jen zastavují jejich množení a potom je totiž zcela na fungujícím imunitním systému, aby organismus těchto patogenů zbavil. Na Váš dotaz, jestli infekce přešla do chronické fáze bych odpověděl, že je to možné. Jsou popisovány další příznaky jako teploty, únava, bolesti hlavy, kloubů, poruchy citlivosti atd. Je pravděpodobné, že si její imunita s patogenem neporadila a tak se mohli znovu pomnožit i po dalších ATB. Zcela jistě je na místě právě ono imunologické vyšetření, které by mělo odhalit možnou dysfunkci obrany proti infekcím. Bohužel se s touto nadměrnou zátěží imunitního systému může někdy aktivovat i autoimunitní proces - tedy patologická reakce vůči vlastním tkáním. Tím Vás nechci nijak strašit. Na otázku, jestli má smysl další léčba antibiotiky bych odpověděl, že ano, ale pouze v případě dobré funkce imunitního systému nebo jeho adekvátní léčebné podpory a taktéž efektivní ochrany či obnovy střevní mikroflóry, která je nedílnou součástí imunitního systému: Střevní mikroflóra bude po předchozím podávání ATB celkem 4 týdny zcela jistě ve špatném stavu. Bohužel více se asi nedá k tomuto problému bez znalosti klinického stavu, průběhu, reakce na léčbu a laboratorních výsledků vyjádřit. Stran podpory imunitní systému bych doporučoval podávání kvalitních betaglukanů, které poměrně efektivně podporují obranu vůči infekcím a nejlépe v kombinaci s kolostrem, které zase dodává tělu výživu a již hotové protilátky proti různým patogenům. Každopádně by to celé bylo spíše na osobní konzultaci než na dopisování. Objednat se můžete přes mail: ordinaceupandy@email.cz