Obezita
Dobrý den,
v posledních cca 2-3 letech jsem poměrně hodně přibrala (z původních cca 60-65 kg, na aktuálních cca 85 kg na 158 cm), zejména z důvodu stresu v práci a ze státnic na VŠ. Aktuálně pracuji po dokončení VŠ jako advokátní koncipientka a ačkoliv mě práce velmi baví, pojí se s tím poměrně vyšší míra stresu a celodenní sezení u počítače. Můj zásadní problém je závislost na sladkém, které mám ráda od dětství, ale v posledních měsících / letech nejsem schopna tuto závislost korigovat, řeším tím stres, únavu, mám neustálé chutě. Jinak dle mého názoru nemám problém jíst zdravě a pravidelně, avšak jídlem celkově zaháním stres a sním toho relativně hodně. Pravděpodobně celkově se s tím pak pojí i moje celkem velká fyzická únava.
Ráda bych se této závislosti zbavila a zhubla postupně na svou původní váhu, z výše popsaných důvodů mám ale velký problém sladké přestat jíst. Byl mi doporučen lék Saxenda, který dle toho, co jsem si vše načetla, by mi částečně mohl tento můj problém mohl pomoci řešit, vzhledem k jeho účinkům, zejména zvýšení pocitu sytosti, snížení chuti k jídlu, a z blízkého okolí mám zkušenost právě snížení chuti na sladké. Upozorňuji, že jsem si vědoma, že jeho užití není "všespásné" a že další zhubnutí bude vyžadovat zejména mé další úsilí.
Ráda bych se zeptala, zda byste mi užití tohoto léku doporučili a zda by mi jeho užití mohlo pomoci s mým problémem, jak uvádím výše. Popřípadě na jakého lékaře bych se dále měla obrátit.
Děkuji, Tereza.
1. doplňující dotaz ze dne 9.7.2021
Dobrý den,
popsala jsem konkrétní problém týkající se závislosti na sladkém a problémů týkajícího se zajidani stresu apod., že kvůli tomu nemam fyzickou energii, apod. a dotaz, zda by mi mohl v boji proti uvedemu pomocí lék saxenda. Současně jsem uváděla, že jist zdravě a pravidelně mi nedělá problém, ale mám výše uvedené problémy.
Dostalo se mi velmi obecné odpovědi, že mám pravidelně 5x denně zdravě jist a pravidelně se hýbat, abych zvýšila výdej. Což samozřejmě vím a není to odpověď na můj konkrétní dotaz. Současně ani odpověď nesmerovala na můj dotaz ohledně léků, pouze mi bylo sděleno, že je možno jej užít. Děkuji.
S pozdravem
MUDr. Martin Tišler
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Nemocnice Svitavy, interní odděleníDobrý den, slečno Terezo. Při léčbě obezity je vždy nutná trpělivost a pevná vůle. Zásadní roli hrají nefarmakologické postupy - tj. opatřeně ve smyslu zvýšení fyzické aktivity. Pokud máte sedavé zaměstnání a zároveň vysoký kalorický příjem, je nutné ho mírně zredukovat a výrazně zvýšit výdej. Doporučuji tedy zařadit do vaše dne fyzickou zátěž, například rychlou chůzi, jízdu na rotopedu, posléze běh nižší intenzity, prozatím 3x týdně. Fyzická zátěž by měla být min. 40 minut, aby se efektivně spalovaly tuky. Strava by měla být pestrá, min. 5 porcí menších porcí denně. Co se týká léků, Saxenda je moderní lék schválený pro léčbu obezity, jedná se o primárně lék na cukrovku a jeví se jako bezpečný. Pokud budete mít vůli vydržet s fyzickou aktivitou, pak je možné do terapie přidat tento lék. Samotným lékem je ale úspěch spíše krátkodobý, neboť po jeho vysazení má člověk tendenci opět nabírat. Přeji úspěch s léčbou.
MUDr. Markéta Hadrabová
Specializace: Onkologie, Hematologie, Vnitřní lékařství Pracoviště: Interní, hematologická a onkologická klinika, FN Brno
Dobrý den, Terezo,
děkuji, že se na nás obracíte.
Osobně nemám s lékem Saxenda zkušenost, nicméně z dostupných informací a studií, které jsem k němu přečetla, si myslím, že by pro Vás mohl být vhodný, je to lék, který může potlačovat chutě, navozovat pocit sytosti a tím přispívat k udržení jídelníčku. Samozřejmě i jak sama píšete, není to žádná zázračná léčba, vždy to bude z 90% záviset na Vás, je to spíše taková pomůcka.
Lék není hrazen z pojištění, což je jedna věc, dále může mít léčba nežádoucí účinky typu nespavost, nevolnost, sucho v ústech, ...tyto se většinou po prvních dnech, týdnech upraví. Dále je nutné se léku vyvarovat , pokud máte potíže se štítnou žlázou nebo ledvinami, a je nutné po dobu léčby užívat antikoncepci či jinak bránit početí.
Co bych na Vašem místě také zvažovala je psychoterapie - jak zvládat stres, práce s určitými návyky, "berličkami", které jak říkáte, máte již od dětství - zde si myslím, že je spíš potřeba se soustředit na příčinu víc než na následek, protože stresové situace se budem ve Vašem životě objevovat vždy, jak v práci, tak. v osobním životě a i účinný lék by v tomto případě mohl vést k jojo efektu.
Nedostatek energie, který zmiňujete, může být spojený se špatně poskládaným jídelníčkem - velké výkyvy glykémií, nedostatek bílkovin,... řada žen se domnívá, že ví, jak se stravovat zdravě a redukčně, ale často to vede k hladovění a nedostatku živin. Proto bych doporučila se obrátit na výživového poradce, aby Vám sestavil jídelníček. Chápu, že s pohybem je to při sedavém zaměstnání obtížnější, ale i zde je potřeba najít si chvílku - např. dříve vstát a jít do práce pěšky, po práci opět pěšky domů/procházka/jít cvičit) i pohyb je důležitý pro boj s únavou.
Nezatracuji lék, ale je třeba komplexnějšího řešení. Doporučuji tedy spolupráci psychoterapeuta a výživového poradce, či lékaře/obezitologa. Naše sestřičky Vás budou kontaktovat, pokud byste měla zájem, mohou se pokusit najít vhodného specialistu ve Vašem okolí.
Přeji Vám pevné zdraví, MH