PMS
Dobrý den,
mám 29 let. V minulosti méně, teď už ale více mě trápí nadýmáni před a během prvních dní menstruace. Nevím, jestli je to součástí tzv. PMS syndromu, jelikož trpím také v tomto období na silné migrény, průjmy a změny nálad. Zhoršuje se také ekzém (jsem odmala atopik) a pleť. Bohužel, čím dále, tím více mě tyto symptomy omezují. Vzhledem k migréně s aurou hormonální antikoncepci brat nemůžu. S migrénou navštěvuji už od 12ti let neurologickou ambulanci. Ráda bych ale aspoň zmírnila i další z těchto nepříjemností, a to hlavně nadýmání, o kterém jsem začala psát v úvodu. Hodně mě to obtěžuje v práci, nejenže mám nafouklé břicho, ale pokaždé, když něco sním, slyšet hlasité kručení. Snažím se stravovat zdravě a v období menstruace už omezuji také mléčné výrobky, kvůli kterým jsem měla i výraznější křeče. Kvůli migréně se vyhýbám alkoholu, plesnivým sýrům apod. Téměř vůbec nesolím. Jím spíš kaše (pohanková, ovesná) k tomu semínka (slunečnice, len, sezam), krémové polévky (čočka, dýně), střídám s těstovinou, jednou týdně maso. Omezila jsem také bílé pečivo. Nevím teda, jestli mám udělat ještě nějaké opatření, jestli bych měla mít skutečně přísný režim v období menstruace nebo jestli existuje něco, co by mi mohlo pomoct? Zkoušela jsem volněprodejné doplňky typu Espumisan, ale nemělo to vůbec žádný účinek. Když je nejhůř, užívám jednorazově černé uhlí a pak několik dnů probiotika.
Dále momentálně beru Sertralin 100mg, Magne B6 forte.
Občasně: vit. D v kapkách, Acutil, Sumatriptan, antihistaminika, Celaskon.
Děkuji za Váš názor a přeji hezký den. Doplnění informací: Dekuji za komentar a rady obou lekaru. Urcite se poradim jeste s praktickou lekarkou ohledne nesnasenlivosti nekterych potravin. Jelikoz mam take alergii na med, doporucovany prirodni pripravek uzivat nemuzu, i kdyz verim, ze jinym to muze pomoct. Jelikoz take trpim na migreny s aurou, hormonalni lecba je, pokud vim, vyloucena. Co se tyka AD Sertralinu, uzivam je kvuli panickym atakam, a to prave v obdobi menstruace. Bylo by mozna zajimave zjisteni, jestli pricinou obtizi je spis hormonalni nerovnovaha, ktera provokuje take panicke ataky nebo naopak, ale priklanim se spis k prvni moznosti. Dekuji a preji hezky den.

MUDr. Kristýna Jiříčková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Medica s.r.o. Kladno KročehlavyDobrý večer Kamilo, děkuji za Váš dotaz, je mi velmi líto potíží, které prožíváte. Podle mého názoru se skutečně jedná o tzv. premenstruační syndrom, který bývá vyvolán změnou v koncentraci pohlavích hormonů v krvi před a během menstruace. Doporučila bych Vám Sarapis Mensis, který by mohl přírodní cestou vyladit a odstranit tyto potíže a dále předávám dotaz k odbornému zhodnocení naším gynekologem, očekávejte tedy prosím ještě jednu odpověd. S přáním brzkého zlepšení stavu, KJ.
odb.as. MUDr. Luděk Fiala Ph.D., MBA
Specializace: Andrologie, Dětská gynekologie, Gynekologie, Porodnictví, Sexuologie
Diagnostika je jednoduchá pokud mate potize ktere skončí začátkem krvaceni jde o premenstruacni syndrom pokud mate potize pri krvaceni jde o dysmenorhoe - coz je jina diagnoza- oboji se resi obvykle hormonalni terapii. Potize s nadýmání apod mobhou souviset se snášenlivosti lepku je treba se zaměřit i na toto ( u prakt lekare).
Predpokladam ze Sertralin berete jako antidepresivum takze jde mozna u Vas o psychogenni nadstavbu ktera se nekdy projevuje vetsi vnímavosti k těmto projevům
Doporucuji se poradit s gynekologem- drzim palce at vse dobre dopadne
S pozdravem
MUDr Ludek Fiala MBA
je treba
MUDr. Mgr. Anna Prchlíková
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: Interní oddělení nemocnice Na FrantiškuVážená paní, z interního hlediska: myslím si, že Vaše obtíže související s menstruačním cyklem budou především skutečně gynekologickou kapitolou a jejich vhodnou léčbu zkuste nastavit s gynekologem. Léčba bolestí hlavy může být druhotnou potřebou ke gyn. obtížím, nebo může být migrenou sama o sobě, což je ale celkem jedno, protože se to pravděpodobně na neurologické léčbě neodrazí. Domnívám se, že hormonální léčba ve Vašem případě není vyloučena, pokud bude skutečně potřeba, jistě se domluvíte na vhodném kompromisu s gynnekologem a neurologem. A nakonec Vámi dotazované nadýmání - taktéž může být doprovodem ke gyn. obtížím, nicméně může se jednat i o funkční poruchu, konkrétně dráždivý tračník - na ten zabírá jednak volně prodejný Meteospasmyl (proti křečím a nadýmíná, obsahuje jednak simetikon obsažený i v Espumisanu, ale i alverin citrát), jednak psychoterapie (má velký význam), nakonec i dieta, s dietou to ale nepřehánějte, doporučuji jako novinku vygooglovat low FODMAP dietu, není třeba ji dodržovat přísně, to byste nic nejedla, domnívám se, že Váš jídelníček, který jste naznačila, je více než dostatečně dietní, dejte si pozir na dostatek železa a vitaminu B12, pokud jíte málo masa. Kařdé dva roky máte nárok na prevenci včetně zákl. lab. odběrů cestou praktického lékaře, nedostatek železa by se hned projevil v krevním obraze. Držím palce, s pozdravem Anna Prchlíková