Potíže se srdcem po rychlém probuzení
Co vás trápí, jak dlouho problém trvá, berete nějaké léky, proběhlo již nějaké vyšetření, ...
Dobrý den, posílala jsem sem před pár dny dlouhý dotaz kvůli problémům se srdcem a následně na to vázaným problémům s dýcháním a další. Odpověď byla velmi užitečná, moc děkuji. Popisovala jsem v dotazu problémy výhradně po námaze, což odpovídá. Uvědomila jsem si, že kromě námahy je ještě jedna věc, kdy se ten problém se srdcem děje a to tehdy, pokud spím a jsem rychle probuzena (noční můra u dítka, někdo náhle zazvoní apod.), tak též cítím silné bušení srdce, takové namáhavé, náročné a cítím píchavou bolest do spodní čelisti a na druhou stranu pod srdce k dolním žebrům a za hrudní kostí. Jinak stejně jako při/po námaze to bolí a následuje problém s dýcháním a stav na omdlení, hučení v uších, do několika minut se spraví to nejvýraznější, do pár hodin je to úplně dobré. Pokud se můžete dostat k mému předchozímu dotazu, jenom mne zajímá, jestli ten princip zátěže srdce je stejný při té námaze a při prudkém probuzení a proto mám stejné potíže, nebo jde o dva odlišné problémy. Víte, velmi mě to omezuje a nemohu sportovat, chodit po schodech a tak a bohužel žádný trénink nepomáhá, srdce mě v činnosti zastaví po pár minutách. Úplně nejhorší to není v moment probuzení, nebo v momentě, kdy námaha probíhá, ale jakmile začnu cítit tu bolest vyzařující do čelisti, dolů a bolest za hrudní kostí a prudké náročné bušení srdce, zastavím, zpomalím, přeruším činnost a v tu chvíli absolutně nemohu dýchat, dechu je spíš moc než málo a omdlévám. Je to fakt otravné a vyšetření zatím nic neukázala, lékařka však nedoporučila se přepínat a přes tento stav pokračovat, ale pokud se od 30ti let nebudu moci pohnout pořádně, tak budu tloustnout a slábnout na síle, to mi nepřijde k mému věku adekvátní stav. Vyšetření viz. minulý dotaz. Lékaři mi říkají, že vlastně je to dobré, nic mi v podstatě není, ale jediná lékařka, která mě viděla po krátičké zátěži (běh před ordinací pár vteřin) sama řekla, že není normální, abych tam docházela s bradykardií (zjištěna na Holterovi) a přitom uběhla 10 metrů a měla tep 200 a dusila se, což se děje. Ale oni neví, proč to tak mám. Jak jsem psala, vyvýjí se to postupně, stav se zhoršuje cca 4 roky a opravdu mi to bere další a další aktivity, navíc trpím opravdu extrémní únavou, čehož si už všímá i rodina, že usínám přes den, opírám se lokty o linku při mytí talířů, protože jsem strašlivě unavená, vitamíny beru, spím cca 8 hodin, někdy i 10 (usnu přes den), ale vyšetření, jak píši v minulém dotazu, nic nezjistila a to se mi lékaři věnovali dost. Strašně ráda bych se dostala do kondice, ale to bušení srdce a dušení mi to vůbec neumožňuje. Děkuji za doplnění, jestli to má souvislost s těmi potížemi při probuzení a případné doplnění minulého vyjádření, je li to třeba. Nechci propadat strachům, že jde o něco vážného, ale na druhou stranu si připadám jak stařena, vážně je to protivné. Moc děkuji za odpověď a celkově, že tu pro pacienty jste a trpělivě reagujete na asi nezřídka podivné dotazy :)
MUDr. Lucie Fabiánová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Nemocnice Prostějov
Dobrý den, moc děkujeme za důvěru. Jak jsem tak četla Váš původní dotaz, tak myslím, že opravdu velmi vhodně Vám na něj reagovala kolegyně - dovyšetřit revmatologickou stránku. A rozhodně bych souhlasila s doplněním zátěžové ergometrie - aby se vidělo, co máte při zátěži a těch úporných bolestech a dechových potížích za srdeční rytmus a frekvenci. Taktéž souhlasím s předchozím názorem kolegyně, zkusit nasadit nízkou dávku betablokátorů - léku zpomalujících a řekněme "stabilizujících" srdeční frekvenci. Mohla byste z nich profitovat - nedocházelo by při zátěži k tak vysoké tepové frekvenci a tedy ani k takové dušnosti.
Nyní se ještě doptáváte na totožné potíže se srdcem (rychlá srdeční frekvence , bolest u srdce a v čelisti, dušnost ) vždy po rychlém probuzení. Píšete probuzení dítětem, neočekávaný zvonek - jsou to v podstatě úlekové, stresové reakce - po těch je zvýšení srdeční frekvence poměrně běžné. Podle Vašeho popisu ale u Vás dojde k extrémnímu zvýšení srdeční frekvence, až Vás z toho to srdce bolí a špatně se Vám dýchá, je Vám až na omdlení. Kolapsové stavy, zejména u žen, jsou do vysoké míry ovlivněny psychickým stavem. Může docházet k panickým atakám, při kterých buší srdce. Co je někdy na panické ataky vhodné, je hořčík. Zkuste si nějaký preparát hořčíku koupit v lékárně. Nebo nejlépe, ať Vám Váš praktický lékař předepíše Magnosolv a užívejte ho denně. Třeba Vám trochu uleví. Píšete také ,že jste podstoupila psychologická a psychiatrická vyšetření. Zkoušeli Vám na úzkost nějaké léky předepsat? Tuhle variantu bych se také přikláněla zkusit. Ono i zvýšená únava do velké míry souvisí s psychickým stavem. Jestli by se Vám po vhodně zvolených antidepresivech neulevilo. Mohla byste se pak postupně zase zapojovat do sportovních aktivit.
Hezký den a hlavu vzhůru.