Srdeční extrasystoly
Dobrý den, je 41 let a ráda bych znala názor odborníka na můj problém. Měřím 172 cm, vážím 80kg, mám leidenskou mutaci heterozyfot, skoliózu hrudní páteře, systol.šelest na basi. Neberu žádné léky. Během dvou let jsem měla tří ataky srdečního kmitání (bušení) , dechovou tíseň. Nedokážu říct, zda se srdce jen chvělo nebo přímo bušilo. Bylo to velmi rychlé. Přibližně do dvou minut samo odeznělo. Nikdy nevím, kdy to přijde, měla jsem opravdu velký strach. Vždy pak navštívím svoji obvodní lékařku, ta mě pošle na kardiologii. Zde udělají EKG, ultrazvuk, holter na 24 hodin. Z posledního vyšetření z r.2018 (holter -po celou dobu sinusový rytmus, tep 53 – 151/min, nebyl zaznamenán R-R interval větší než 2 sek. supraventrikul. i komorová ektopická aktivita nevýznamná; arytmie 20%, parox.tachykardie 30%, SVPB 25%, VPB 15%, echo: hyperkinetické IAS se ztenčením v místě fossa ovalis, bez průkazu zktratu na úrovni síní v CD modu, ekg: sin.rytmus, bez čerstvých repol. změn. Vše uzavřeno s dg. susp.parox.tachykardie, bez léčby. Tep mívám stabilně vyšší kolem 90 – 100 tepů v klidu, tlak 125/na 85. Nyní jsem měla opět tuto příhodu a čeká mě vyšetření znovu. Jen mi není jasné, zda se dá z těchto vyšetření poznat ,jak závažné toto může být. Pokud tento záchvat nemám, tak přístroj nic nezaznamená. Mám strach z fibrilací siní(komor) nebo celkového srdečního selhání. Co mám dělat při tomto záchvatu, čekat? ležet, stát..? O jaký problém se u mě může jednat? za odpovědi děkuji.
doplňující informace:
Ráda bych věděla, zda tyto extrasystoly mohou trvat i dvě minuty tahem. A jak je možné, že mám velký pocit sevření hrudníku a dechové potíže s pocitem slabosti. A co to překotné chvění srdce, měla jsem pocit, že se chvěje opravdu velkou rychlostí. A mohu se zeptat na to hyperkinetické IAS se ztenčením v místě fossaovalis a tu ektopickou aktivitu? Děkuji.
MUDr. Zdeňka Janoušková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Velká BítešDobrý den. Váš problém je zcela běžný, nemusíte o obávat o závažnost potíží. Je zcela běžné, že srdíčko neťuká pravidelně a občas dochází k tzv. extrasystolám. To vůbec nesouvisí s fibrilací, to je zcela jiná diagnoza. U jedinců, kteří jsou citlivější, odborně řečeno více senzitivní k různým změnám, dochází k těmto srdečním "poruchám" častěji a tito jedinci je vnímají. Jiná skupina obyvatel činnost srdce nevnímá vůbec. Doporučuji vám se domluvit s kardiologem či s praktickým lékařem a užívat léky na zklidnění. Na vyšší pulz můžete malou dávku tzv. betablokátoru, kterou vám předepíše lékař, ale zde je potřeba vzít v patrnost, že tento lék kromě zpomalení pulzu vede i mírnému poklesu TK, proto je potřeba udělat správné nastavení tak, aby došlo k poklesu pulzu, ale TK byl ovlivněn jen minimálně. S pozdravem Dr. Janoušková

Dobrý den. Šance na zachycení toho suspektního záchvatu tachykardie na ekg Holteru /rychlého bušení srdce, je malá, pokud se neopakuje nekolikrát týdně, či měsíčně/. Srdeční selhání Vám z těchto krátkých běhů nehrozí, ale jsou opravdu velmi nepříjemné, nestíhá se chvilku dokrvit vše, co má. Samo rychle ustoupí, jak píšete. Důležité je, že zobrazovací metoda, echo srdce, je v pořádku. Ztenčení septa je běžná varianta normy, a není tam zkratové proudění.
Podobor kardiologie, arytmologie, se zabývá poruchami srdečního rytmu. Pokud Vás ty rychlé záchvatovité běhy srdce hodně obtěžují, bylo by vhodné podstoupit prohlídku přímo u arytmologa, může Vám nabídnout katetritační elektrofyziologické vyšetření s cílem nalézt místo vzniku arytmie přímo v srdci a poté provést rovnou jeho katetrizační ablaci. Pokud budete mít zájem, naše sestřičky Vám pomůžou najít arytmologickou ambulanci, při každé nemocnici, která má kardiocentrum.