Zažívací obtíže a strach z rakoviny
Dobrý den,
přibližně od května mě trápí pocit plnosti (spíše takový tlak nad pupkem) a časté říhání. Chuť k jídlu a hlad mám zcela normální, stejně tak stolici i moč, nehubnu ani nemám teplotu. V lednu mi byl dělán kompletní krevní obraz - zcela bez anomálií. Dva roky zpět jsem byla kvůli špatnému trávení na gastroenterologii i interně. Na ultrazvuku bylo vše v pořádku. Od 10 let se léčím z úzkostné poruchy a strachu ze smrti. Posledních pár let mám denně strach z rakoviny a to převážně proto, že můj tatínek zemřel po šedesátce na rakovinu slinivky a dědeček v 70 letech (mamčin taťka) na rakovinu tlustého střeva.
Momentální problémy se výrazně zhoršily minulý týden, kdy bylo zle mému příteli. Od té doby nemůžu přestat myslet na svůj tlak až pálení v břiše a říhání. Večer usínám a doufám, že mi ráno bude lépe a ráno se budím s myšlenkou, jestli už mi lépe je. Přes den na to podvědomě myslím i když se velmi snažím přestat. Jakékoliv racionální úvahy u mne nezabírají, v hlavě jsem stále přesvědčena, že mám rakovinu žaludku či slinivky břišní. V práci rovněž denně stojím na nohou, poměrně často zvedám těžké bedny s oděvy a mám od malička výraznou skoliozu. Mezi 18-22 lety jsem měla také anorexii.
Moc ráda bych slyšela Váš názor i když vím, že po internetu se špatně radí. Nevím, jestli je v mém věku normální chodit co 2 roky do gastroporadny na vyšetření. Člověka to na chvíli uklidní a pak přijde ,,na scénu'' další rakovina (na internetu totiž člověk ani jinou diagnózu nenajde)....

MUDr. Petr Tomandl
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, BrnoDobrý den, primárně bych Vás chtěl uklidnit - to že byste měla nějakou formu onkologického onemocnění zažívacího traktu je vzhledem k věku i popisovaným obtížím velmi nepravděpodobné. Nic na tom neměnní ani Vaše rodinná anamnéza. Spíše se bude jednat o funkční poruchu, případně refluxní obtíže (špatně fungující záklopka mezi jícnem a žaludkem umožňující větší návrat žaludečního obsahu zpět do jícnu), vše je samozřejmě velmi podporované Vaší úzkostí. Dodržujte životosprávu, jezte pestře, pravidelně, pravidelně si dopřávejte relaxačních aktivit, sportujte. Jinak bych Vám doporučil spíše navštívit psychologa, též Váš praktický lékař Vám může předepsat léky na tyto funkční zažívací obtíže. S pozdravem MUDr. Petr Tomandl
PhDr. Sylvie Navarová
Specializace: Psychologie, Psychoterapie Pracoviště: CETERAS - Centrum terapeutických služeb
Dobrý den, doporučuji systematickou psychoterapii, nejen jednorázovou návštěvu psychologa. Pokud chce žít kvalitní život, budete na tom muset zapracovat a psychoterapeut Vám v tom může být nápomocen. Vhodná může být i hypnoterapie.
S pozdravem
PhDr. Sylvie Navarová, psycholog, psychoterapeut