Zdraví jater a závislost na množství přijaté potravy
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, když člověk méně jí, přijímá tím i méně toxických látek, tímpádem i méně zatěžuje játra, nebo to takto nefunguje?
MUDr. Mgr. Anna Prchlíková
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: IV. interní klinika - gastroenterologie a hepatologie, VFN v Praze
Vážený pane Romane, spíše to takto nefunguje. Pro zdraví jater platí totéž co pro zdraví organismu obecně - lze doporučit vyváženou nutričně hodnotnou stravu v souladu s obecnými doporučeními WHO a s přihlédnutím k životnímu stylu konkrétního člověka. Vámi napsané tvrzení by platilo, pokud bychom hovořili o tzv. "prázdných kaloriích", což znamená o konzumaci potravin, které tělu nedávají nic dobrého nebo dobrého dávají málo a přitom tělo zatěžují hromadou energeticky bohatých a/nebo přímo toxických molekul - to je případ např. většiny cukrovinek, nevhodně tepelně upravené (spálené...) potravy, instantních polévek plných chemikálií atd. Vaši větu však můžeme chápat i jako dotaz na hladovění. Dlouhodobé hladovění játrům určitě neprospívá, u anorektiček běžně vidíme poruchu metabolismu tuků a zvýšené jaterní testy. Při nedostatku energie se tato bere ze strukturálních bílkovin, nikoliv ze zásobních zdrojů energie, není prostor pro regeneraci tkání, mění se metabolismus lipidů, vznikají kyslíkové radikály poškozující buňky a tkáně.
Pro zdraví jater je nejvýhodnější zdravá strava v přiměřeném množství, tělesná váha ve spodní polovině normy BMI, normální a nízká hladina krevních tuků, nekuřáctví, abstinence od alkoholu. Nevím o tom, že by občasné detoxikační hladovění pozitivně ovlivňovalo zdraví jater a ani se mi nezdá taková hypotéza logická. V jistém slova smyslu bychom za detoxikační jaterní dietu mohli považovat dietu s omezením tuků a jednoduchých cukrů, s dostatkem vlákniny, zeleniny, kvalitních zdrojů bílkovin a kvalitních tuků. Jistě by byla založená především na složení stravy. S pozdravem Anna Prchlíková