Prednison

dobry den mam RS a byl mi ted předepsan prednison. Muj problem spočívá v zavodnování organismu a v obličeji vypadam jako melounek. Chtela jsem se zeptat proč se tak deje a jestli se tomu da aspon častečně předejit.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, popsaný otok/zavodňování může souviset s účinkem Prednisonu (léčivou látkou je jeden ze steroidních hormonů v těle produkovaných v nadledvinách, který u RS v léčebných dávkách snižuje imunitní odpověď na nervovou tkáň, čímž snižuje sílu ataky; "léčí", ale má od určitých dávek i nežádoucí účinky, k nimž se řadí i změny v tukové tkáni obličeje a trupu a třeba i otoky). Doporučuji probrat léčbu Prednisonem s Vaším ošetřujícím neurologem. Rozhodně ho nevysazujte ani nesnižujte dávku, hlavní a zásadní je zvládnout RS, aby bylo zachováno co nejvíce nepoškozené nervové tkáně.

MUDr. Magdalena Žáková
MUDr. Magdalena Žáková

Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé

 
Líbí se vám odpověď?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: