Alergie a roztoči
V posledních letech poměrně rychle narůstá počet lidí s alergií na roztoče. Právě roztoči byli nedávno označeni WHO za všeobecný zdravotní problém.
Roztoči
Jsou to nepatrní živočichové z řádu členovců. Jejich velikost jen zřídka přesahuje třetinu milimetru. V našich podmínkách jsou nejrozšířenější a pro alergiky nejškodlivější bytové druhy roztočů, a to zejména Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Domácí roztoči se živí organickými částicemi obsaženými v prachu. Tyto částice tvoří nejčastěji lidské lupy a kožní odpad, v menší míře pak textilní vlákna, bakterie, drobky jídel a podobně. Na druhou stranu jsou to právě roztoči, kteří se hojně podílejí na vzniku prachu svými exkrementy a trávicími enzymy. Právě tyto složky prachu jsou pro lidský organismus nejdráždivější.
Roztoči mají rádi teplo a relativní vlhko. Nejlepšími podmínkami pro jejich růst jsou tedy teploty mezi 22 a 26° C a vlhkost vzduchu mezi 60 a 80 %. Dobře se jim daří ve tmě, sluneční svit je zabíjí, stejně jako mráz nebo teploty nad 55° C.
Kde se jim daří nejlépe
Nejčastěji můžeme roztoče nalézt v bytových textiliích, jako jsou koberce, záclony, přehozy, čalounění a plyšové hračky. Největší „roztočí farmou“ se ovšem stávají lůžka a lůžkoviny. Právě zde mají tito členovci ideální podmínky pro život. Lidské tělo je každou noc samo zásobuje dostatkem potravy, vyhřívá jim lůžko a rovněž dechem a potem příhodně zvlhčuje vzduch. Proto mají alergici největší problémy v noci a po ránu.
Jak s nimi zatočit
Během svého života dokáže takový roztoč vyprodukovat až 200x více exkrementů, než je jeho váha. Uvádí se, že v jednom gramu prachu žije přibližně 1500–5000 roztočů. Zatímco pylu se jen tak snadno nelze vyhnout, s prachem a roztoči se dá alespoň částečně bojovat. Všechna opatření spočívají v odstranění alergenů z interiérů. Je vhodné dostatečně větrat během celého roku všechny místnosti a dále pravidelně (nejlépe každý den) větrat polštáře, deky i matrace – nejlépe na slunci.
Doporučuje se alespoň jednou za tři týdny prát povlečení na teplotu vyšší než je právě oněch kritických 55° C. Odborníci radí používat polštáře a deky z dutých vláken (peří je pro roztoče jako stvořené), nábytek a podlahy stírat na vlhko a v dostatečné míře vysávat vysavačem s kvalitní filtrací (a to i matrace). V ložnici a pokojích se doporučuje udržovat teplotu vzduchu na 20° C a omezovat množství plyšových hraček, zejména v dětských postelích. Kvůli alergikům je často potřeba odstranit z interiéru koberce, závěsy a přehozy, uzavřít matrace do protiroztočových bariérových povlaků či nahradit tapety, na kterých ulpívá prach, raději malbou.
(kros)