Aplikace v boji proti covid-19 – které má smysl si stáhnout?
Zatímco na jaře nás epidemie covid-19 zaskočila zcela nepřipravené, teď máme k dispozici zbraně, které nám mohou pomoci se s novým koronavirem lépe poprat. Nemyslíme jen léky a zkušenosti s léčbou, ale i nástroje chytré karantény. Její neodmyslitelnou součástí jsou i užitečné mobilní aplikace. V následujícím textu vám poradíme, které stojí za stažení.
V létě se začaly v zemích Evropy objevovat oficiální mobilní aplikace v boji proti koronavirové nákaze. Pozornost přitáhla například německá Corona-Warn App, kterou si po doporučení spolkové vlády stáhly už milióny Němců. Češi buď nejsou tak disciplinovaní jako Němci, nebo jsou z hlediska bezpečnosti obezřetnější (na světě se objevilo už více než deset falešných aplikací, které kradou citlivá data) a oficiální aplikaci eRouška si zdaleka tak masivně nestahují. Přitom naprostá většina dostupných aplikací nakládá s daty bezpečně a může posloužit nejen svým uživatelům, ale celé společnosti. Jak? To se dozvíte dále.
eRouška – z trasování nakažených po varování ohledně rizikového kontaktu
Již začátkem první vlny epidemie, kdy se mnoho státních organizací teprve rozkoukávalo, vzniklo uskupení COVID19CZ, v němž se spojili české technologické firmy a IT nadšenci, aby vyvinuli nástroje, které mohou průběh epidemie zmírnit. Inspirováno Singapurem uskupení nejprve naprogramovalo vlastní aplikaci, která měla pomocí bluetooth lokalizovat potencionálně nakažené a hygienikům tak usnadnit jejich trasování. Stejný nápad poté pomohlo uskupení přerodit v projekt ministerstva zdravotnictví – eRouška.
Zpočátku aplikace fungovala jako doplněk tzv. vzpomínkových map (zahrnujících jen známé kontakty nakaženého). V případě nákazy poskytovala hygienické stanici kontakty na všechny potencionálně nakažené. Jelikož se v její první verzi vyskytovaly technické problémy v zařízeních typu Apple, představilo ministerstvo zdravotnictví nedávno její verzi 2.0. S novou verzí se ale změnila i její funkce – místo pomoci s trasováním anonymně varuje své uživatele, že se mohli setkat s nakaženým člověkem, a zprostředkovává jim návod, jak mají postupovat. O setkání s nakaženým tak mohou být informováni i ti, které by hygienická stanice nedokázala pomocí trasování vypátrat, přičemž čím více lidí si eRoušku stáhne, tím spolehlivěji může v tomto směru fungovat.
Aplikace podle expertů nakládá s daty bezpečně, stahuje pouze ta anonymní, a to jen z těch mobilních telefonů, které jsou v dosahu. Na podobném principu funguje i rozšíření aplikace Mapy.cz (anonymní sdílení polohy je však třeba si v něm zapnout). Lidem, kteří mají zvýšenou pravděpodobnost nákazy, zasílá upozornění, aby kontaktovali koronavirovou linku.
Covid-19 mobilní infokarta – novinky ministerstva zdravotnictví do „peněženky“
Abyste měli všechna čerstvá doporučení od ministerstva zdravotnictví vždy u sebe, vytvořilo uskupení COVID19CZ pod záštitou ministerstva zdravotnictví, ministerstva průmyslu a obchodu a Úřadu vlády informační kartu, kterou je možné si stáhnout do mobilní „peněženky“. Obsahuje nejnovější informace, důležité kontakty a oficiální pokyny ministerstva zdravotnictví. Je propojena se starší aplikací Záchranka.
Koronavirus covid-19 – vědecky ověřené informace o novém koronaviru přehledně a na dosah
Pokud vám ministerstvo zdravotnictví jako zdroj informací nestačí, měli byste věnovat pozornost další aplikaci. O novém koronaviru se toho z médií totiž dozvíte mnoho, ale jak si můžete být jisti, že všechny informace jsou skutečně vědecky ověřené? Právě kvůli tomu vznikla pod záštitou Univerzity Karlovy aplikace Koronavirus COVID-19. Podílela se na ní řada veřejných institucí, mimo jiné Psychologický ústav Akademie věd ČR nebo Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru. Na jednom místě tak najdete informace o doporučeních a nařízeních, prevenci nebo krizové připravenosti, stejně jako odborné psychologické informace pro různé cílové skupiny a situace. V aplikaci nechybí ani adresář dostupných informačních a krizových linek nebo seznam důvěryhodných online zdrojů.
Nepanikař – první psychologická pomoc vždy po ruce
Psychologické poradenství nabízí i další aplikace, která sice není určena výhradně pro situaci koronavirové krize, můžete ji však využít i během ní. Aplikace Nepanikař poskytuje první psychologickou pomoc. Najdete v ní odpověď na otázky z jedné z pěti oblastí – deprese, úzkost/panika, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu a poruchy příjmu potravy.
FreMen contra Covid a Nebojsa – rádce, kdy je nejbezpečnější jít na nákup
Uskupení COVID19CZ není jediným tvůrce užitečných protikoronavirových aplikací. Tým vědců z Fakulty elektrotechniky pražského ČVUT, kteří se věnují tzv. chronorobotice, vyvinul projekt FreMen contra COVID. Aplikace FreMen contra COVID je schopna na základě dat poskytnutých jejich uživateli vytvořit rozsáhlé časoprostorové mapy, jež slouží jako podklady pro doporučení týkající se bezpečnějšího pohybu v prostoru zasaženém virem v druhé aplikaci Nebojsa (ke stažení na stejném odkazu).
CovidPass – mobilní bezinfekčnost na covid-19
Pamatujete si, jak jste jako dítě museli odevzdávat při odjezdu na školu v přírodě papírek podepsaný rodiči? Jednalo se o potvrzení o bezinfekčnosti. V papírové verzi je však už minulostí. Nedávno byla spuštěna aplikace, která slouží k prokázání bezinfekčnosti uživatele na covid-19 – CovidPass. Můžete ji použít jako doklad, že jste prošli koronavirovým testem. Tuto informaci kontrolní orgán získá na základě unikátního QR kódu, který aplikace vygeneruje. V případě potřeby vás nasměruje na nejbližší testovací místo. V neposlední řadě nabízí (jako jiné aplikace) aktuální informace o případných platných opatřeních týkajících se ČR i zahraničí.
Koronappka – příznaky covid-19 v malíčku
Svůj příspěvek k řešení koronavirové krize přinesla také Zdravotnická platforma Zdravel, a to aplikací Koronappka. Pomocí indikativního testu si v ní můžete ověřit, zda jsou vaše příznaky Světovou zdravotnickou organizací (WHO) považovány za typické pro covid-19, a jaká je tedy pravděpodobnost, že jste nakaženi covid-19. Jejich vývoj si navíc můžete přehledně zaznamenávat, takže při případném informování hygienické stanice nebo praktického lékaře dokážete přesně popsat průběh onemocnění. Aplikace pomáhá odlehčit přetížené infolinky hygienických stanic od telefonátů lidí, kteří se prostě jen necítí dobře a nejsou si jisti, zda je to v důsledku koronavirové nákazy.
uLékaře.cz – pro radu lékaře už není třeba nikam chodit, máte ji v „kapse“
Pokud si nejste jisti, zda jste se dostali do kontaktu s nakaženým, necítíte se dobře a obecné informace o příznacích covid-19 vám příliš nenapovědí, můžete položit individuální dotaz v naší poradně uLékaře.cz. Díky nové mobilní aplikaci máte celý tým lékařů ochotných zodpovědět jakkoukoliv vaši otázku týkající se (nejen) koronavirové epidemie dostupný kdykoliv a kdekoliv přímo ve svém mobilu.
(pok)
Zdroje:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-erouska-20-aplikace_2009011557_ako
https://koronavirus.mzcr.cz/aplikace-erouska/
http://www.szu.cz/tema/prevence/mobilni-aplikace-koronavirus-covid-19