Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Artritida a pásový opar – spojení skrze léky

Pásový opar 15.6.2015
redakce uLékaře

Zvyšují preparáty léčící revmatoidní artritidu riziko pásového oparu? Tuto otázku se pokusili zodpovědět němečtí vědci – a došli k zajímavým výsledkům.

Zvyšují preparáty léčící revmatoidní artritidu riziko pásového oparu? Tuto otázku se pokusili zodpovědět němečtí vědci – a došli k zajímavým výsledkům.

TNF-alfa (tumor necrosis factor) je substance, kterou produkují především bílé krvinky. Patří mezi takzvané cytokiny. To jsou látky, které slouží jako chemičtí poslové pro imunitní systém. TNF-alfa má mnoho funkcí, ale pro revmatoidní artritidu je důležité, že působí prozánětlivě. U mnoha pacientů je hladina TNF-alfa vysoká. Inhibitory TNF-alfa tuto látku zablokují, sníží tak aktivitu zánětu a pacientům se uleví.

Spící virus čeká na oslabení

Tyto léky tedy zasahují do fungování imunitního systému. Předešlé studie naznačují, že jako vedlejší účinek zvyšují riziko vzniku bakteriálních infekcí. Němečtí vědci se rozhodli zjistit, zda je tomu podobně i u latentních virových onemocnění. Typickým příkladem je pásový opar. Tato choroba je způsobena virem neštovic, kterým se většinou nakazíme jako děti. Naše tělo se ale viru nedokáže účinně zbavit a ten pak přebývá v nervové tkáni a čeká, až bude imunitní systém oslabený. Pokud se dočká, propukne onemocnění, které známe jako pásový opar. Vědce tedy zajímalo, zda podávání léků na revmatoidní artritidu, které působí na imunitní systém, je spojené s vyšším výskytem pásového oparu.

Nebezpečí malé, ale existuje 

Německé studie se zúčastnilo 5 000 pacientů s revmatoidní artritidou. Byli sledováni po dobu o něco málo delší než pět let. Lékaři pravidelně hodnotili jejich klinický stav. Cílem výzkumu bylo porovnat výskyt pásového oparu u pacientů s různou terapií. Výsledky ukázaly, že:

  • se vyskytlo 86 případů pásového oparu u 82 pacientů;
  • 39 z nich bylo u lidí léčených jedním typem inhibitorů TNF, konkrétně antiTNF-alfa protilátkami;
  • 23 případů se týkalo jedinců, kteří dostávali druhý typ inhibitorů TNF, takzvaný fúzní protein;
  • 24 případů pásového oparu postihlo pacienty léčené konvenční léčbou.

U konečných výsledků bylo ještě nutné zohlednit věk sledovaných, vážnost choroby a užívání glukokortikoidů.

Výsledky německé studie neukázaly mezi inhibitory TNF-alfa a pásovým oparem tak významné spojení, jak se očekávalo. Přesto ale určité zvýšené riziko existuje. Proto je vhodné, aby pacienti užívající tyto léky věděli, jak se pásový opar projevuje, a uměli jej včas rozpoznat. Brzké zahájení léčby je totiž u této nemoci zásadní.

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Doporučujeme