Biologická léčba útočí na rakovinu hned z několika stran
Biologická léčba přesně cílí na nádorové buňky nebo posiluje vlastní buňky imunitního systému pro boj s tímto nádorem. Nejedná se pouze o jeden druh léčiv. Do pojmu „biologická léčba“ spadá několik skupin léků. Ty se liší mechanismem účinku. Společný je pouze cíl: rakovinu zlikvidovat.
Biologická léčba využívá potenciál vašeho těla tím, že stimuluje váš vlastní imunitní systém k boji s rakovinou.
Biologická léčba tak především pomáhá:
- zpomalit růst nádorových buněk a jejich šíření,
- zabránit návratu již vyléčené rakoviny,
- zmírnit vedlejší účinky ostatních druhů léčby (například chemoterapie).
Rozdělení biologické léčby a mechanismus účinku jednotlivých druhů
Biologická léčba rakoviny může být matoucí, protože se dělí do několika skupin.
Každá z nich bojuje s rakovinou svým vlastním mechanismem:
- monoklonální protilátky,
- očkování proti rakovině,
- růstové faktory,
- blokátory nádorového růstu,
- inhibitory nádorové novotvorby cév,
- cytokiny,
- genová terapie.
1. Monoklonální protilátky
Protilátky, které jsou všechny stejné, neboť pocházejí z jednoho klonu imunitní buňky. Nejprve se vybere správný typ imunitní buňky, který se přesně hodí na boj s konkrétní rakovinou, a poté se naklonuje. Nádorové buňky mají na svém povrchu abnormální proteiny, které protilátka vyhledá. Naklonované protilátky se tedy cíleně navážou na povrchy nádorových buněk. Zde buď zastaví jejich růst, zničí je, nebo mohou nést lék či záření až k nádorové buňce. Ostatní zdravou tkáň nechávají na pokoji, a nemají proto vedlejší účinky.
2. Očkování proti rakovině
Preventivně posiluje imunitní systém a pomáhá mu zničit nádorové buňky. Zjednodušeně dává očkování imunitnímu systému návod, jak vypadají buňky, viry nebo bakterie, které způsobují rakovinu. Imunitní systém si návod zapamatuje a při setkání s nebezpečím proti němu okamžitě zasahuje.
3. Růstové faktory
Odborně nazývané kolonie stimulující růstové faktory (angl. zkr. CSF) pomáhají tělu v boji s rakovinou tím, že stimulují k růstu červené a bílé krvinky a destičky. Používají se hlavně u pacientů léčených chemoterapií ke stimulaci kostní dřeně a obnově počtu krvinek a destiček.
4. Blokátory nádorového růstu
Látky, které blokují růstové faktory nádorových buněk, a ty se proto nemohou dělit a růst.
5. Inhibitory nádorové novotvorby cév
Nádorová tkáň je velmi hladová po energii, takže si kolem sebe tvoří nové cévy. Ty mají nádoru přivést živiny potřebné k jejímu růstu. Tzv. inhibitory angiogeneze (novotvorby cév) tomuto zabraňují, nádor hladoví a zmenší se.
6. Cytokiny
Vylepšují nejrůznější cestičky, kterými může imunitní systém bojovat proti nádorovým buňkám.
7. Genová terapie
Zatím probíhá výzkum, do kterého odborníci vkládají velké naděje. Jde o hledání možností zabránění vzniku rakoviny změnou genů, které vznik nemoci podporují.
(ercp)