Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Brusinky, česnek a petržel: síla, která zkrotí infekci močových cest

redakce uLékaře

Pálení a řezání při močení, zvýšená teplota a únava. Většina žen asi poznává nepříjemné projevy zánětu močových cest. Proč tato potíž trápí převážně je, a ne muže a co může pomoci nejen s prevencí, ale i s léčbou?

Pálení a řezání při močení, zvýšená teplota a únava. Většina žen asi poznává nepříjemné projevy zánětu močových cest. Proč tato potíž trápí převážně je, a ne muže a co může pomoci nejen s prevencí, ale i s léčbou?

Riziko vzniku infekce močových cest je obecně zvýšeno u dámské části populace. Ženská močová trubice je totiž rovná a přibližně 4 cm dlouhá. Naproti tomu u mužů je tato trubice esovitě prohnutá a měří 12–25 cm. Kratší močová trubice u žen tak pro bakterie nepředstavuje nijak závratnou překážku. K přenosu infekce dochází častěji při provozování rizikových sexuálních aktivit – mezi ně se řadí například nechráněný pohlavní styk s více partnery nebo anální sex. Předání nákazy dále usnadňuje nedostatečná osobní hygiena a v letním období také koupání se v přírodních koupalištích a rybnících.

Co za záněty stojí?

Snad všechny ženy mají už odmlada zažitou souvislost mezi prochladnutím a zánětem močového měchýře. Představa, že sezení na studené zemi stačí samo o sobě na vznik zmíněných obtíží, je však mylná. Může však zapříčinit oslabení obranyschopnosti organismu, které usnadní rozvoj infekce. Záněty močových cest jsou v naprosté většině případů vyvolány bakterií Escherichia coli, která je běžnou součástí trávicího traktu. Pokud se ale tato bakterie dostane cestou močové trubice do močového měchýře, případně ještě výše do horních močových cest, může se zde při vhodných podmínkách pomnožit a být příčinou obávaného zánětu.

Kdo musí být obezřetný

Zvýšené riziko infekce močových cest hrozí lidem s poruchami imunity. V praxi se nejčastěji jedná o jedince trpící diabetem, u nichž hraje roli také zvýšený obsah cukru v moči, který růstu bakterií prospívá. Nebezpečí jsme však vystaveni i v nemocničním prostředí. Rozvoj infekce totiž usnadňuje dlouhodobá přítomnost cévky nebo vyšetření a operační zákrok v oblasti močových cest. Další ohrožené skupiny tvoří jedinci s vrozenými vadami močových cest, těhotné ženy a také ženy po menopauze, u kterých nebezpečí infekce zvyšuje přítomnost inkontinence.

Příznaky zánětu nepodceňujte

Mezi typické příznaky infekce močových cest patří:

 • časté nutkání na močení s malým objemem vyloučené tekutiny,
 • pocit nedokonalého vyprázdnění,
 • pálení a řezání při močení,
 • bolest a tlak v podbřišku nebo v zádech,
 • zčervenání nebo zakalení moči,
 • páchnoucí moč,
 • únava,
 • horečka a zimnice.

Pokud se objeví bolesti v bedrech, horečky a zimnice nebo krev v moči, je nutné navštívit lékaře. Přítomnost těchto potíží totiž signalizuje přestup infekce do ledvin. Takzvaná pyelonefritida je život ohrožujícím stavem, jenž vyžaduje antibiotickou léčbu a často i hospitalizaci.

V boji proti zánětu pomůže příroda

Prevenci a léčbu zánětu močových cest můžete podpořit také přírodními látkami. Účinné jsou zejména:

 • Brusinky – jsou bohaté na obsah bioflavonoidů a dalších přírodních látek s prospěšným, věky osvědčeným dopadem na močové ústrojí. Obsahují totiž látku proantokyanidin, která je známá pro svoje účinky při ochraně organismu proti bakteriím.
 • Česnek – není pouze aromatickou přísadou do mnoha chutných pokrmů, ale také přispívá k normální funkci imunitního systému a zvyšuje tak odolnost organismu vůči virům a bakteriím. Česnek je již od starověku velmi ceněnou potravinou, která se stala neodmyslitelnou součástí přírodní medicíny.
 • Petržel – skvěle doplňuje česnek tím, že obsahuje rychle a dobře stravitelné minerály, mezi které patří například železo, hořčík, měď a draslík. Tyto látky jsou totiž nezbytné pro správnou funkci imunitního systému.
 • D-manóza – jednoduchý cukr, který brání přilnutí bakterií ke stěně močového traktu a svým močopudným účinkem pomáhá s pročištěním močových cest. Přirozeně se vyskytuje v některých druzích ovoce (jablka, hrušky).

Zdroj:

www.mayoclinic.org

www.webmd.com

www.klas.cz

www.urologie-th.cz

Doporučujeme