Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Chraňte děti před chřipkou! Základem je prevence

Nosní hygiena 19.9.2016
redakce uLékaře

Horečky, bolavý krk a ucpaný nos. Chřipka dokáže znepříjemňovat život pěkně dlouho, a dětem zvlášť. Aby letos bylo zameškaných hodin co nejméně, vsaďte na osvědčené zbraně – naučte potomky správné hygieně a zauvažujte nad očkováním.

Horečky, bolavý krk a ucpaný nos. Chřipka dokáže znepříjemňovat život pěkně dlouho, a dětem zvlášť. Aby letos bylo zameškaných hodin co nejméně, vsaďte na osvědčené zbraně – naučte potomky správné hygieně a zauvažujte nad očkováním.

V hlavní roli mýdlo a voda

Základem obrany proti infekci je důsledná hygiena. Naučit její pravidla malé děti může být sice úkol složitý, ale nevzdávejte se. Která základní opatření by vaši potomci měli znát?

  • Mytí rukou. Podle odborníků se nejspíše vyhneme většině infekčních onemocnění tím, že si myjeme ruce. Tento úkon je základem hygieny. Děti by jej měly znát a činit tak pravidelně, zejména před jídlem.
  • Používaní kapesníků. Pokud dítě kýchá či kašle, mělo by vědět, že je nutné používat kapesník místo lokte nebo dlaní. Tak může být zamezeno šíření viru na věci, kterých se dotýká.
  • Dezinfekce rukou. Naučte potomky čistit si ruce gelovými přípravky, jež jsou běžně dostupné v drogeriích. Na malé děti ale při jejich používání raději dohlédněte.

Základy správné hygieny nelze vynucovat tresty. Jako motivaci můžete použít odměny či sbírání bodů za to, že dítě udělá samo něco správně a ukáže tak pokrok. Nezapomínejte ani na pochvalu – například za to, že si po celou jízdu autem nestrkalo prsty do úst.

Očkování, neviditelná ochrana  

Dalším způsobem, jak bojovat proti chřipce, je očkování. Již děti od 6 měsíců věku a výše mohou být očkovány. Lékaři někdy vakcinaci přirovnávají k jízdě autem s použitím pásu. Většinu času jej nepotřebujeme, pak ale přijde chvíle, kdy nám může zachránit život. Stejně tak váš potomek bude většinou v pořádku i bez vakcíny. Proč ale riskovat, že onemocní vážnou formou chřipky, když tomu lze zabránit? 

Jiný pohled na alergii

Máte-li obavy ze zkřížených alergických reakcí na očkování, vězte, že doba postoupila. Dříve byla obávaná alergie na vejce. Dětem s tímto problémem nebylo očkování proti chřipce doporučováno. Dnes již ale mnoho těchto jedinců může vakcinaci podstoupit. U spousty z nich totiž přecitlivělost s růstem slábne. Pokud tedy dítě například může jíst bez problémů míchaná vejce, může být očkováno. Stejně tak probíhá-li alergická reakce jako lehká vyrážka – vakcínu proti chřipce lze aplikovat, jen je dotyčný pečlivěji sledován.

Zdroj: www.webmd.com/children/features/kids-cold-facts

Doporučujeme