Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Cholesterol je jen jeden – i když to tak nevypadá

redakce uLékaře

Kontrola cholesterolu většinou skončí dokumentem, který obsahuje delší sloupeček výsledků a údajů, v nichž se laik ztrácí. Pokusíme se vám ty nejfrekventovanější pojmy objasnit.

Dumáte nad tím, proč je cholesterolů tolik? Není jich víc, cholesterol je jen jeden. Ale nemůže se rozpouštět ve vodě, tudíž ani v krvi, je to tuková látka. Aby mohl cestovat krví, játra ho balí do kuliček, které jsou ve vodě rozpustné, tedy do jakýchsi „kufrů“. Tyto „kufry“ se skládají z tuků a bílkovin a podle toho, kam cestují a jakou mají funkci, mají různé složení a velikost.

Padouch začíná na L

LDL cholesterol je „kufr“, který má namířeno do našich tkání. Jeho vysoká hladina znamená velkou ochotu ukládat se do stěn cév za vzniku aterosklerózy. Důsledkem je pak ischemická choroba srdeční, cévní mozkové příhody a další problémy. Čím je hladina LDL částic nižší, tím lépe. Snižují ji statiny a také nová injekční léčba.

HDL je dobrák

HDL je naopak cholesterol, který naše tělo opouští. Jeho vysoká hladina je ověřeným ochranným faktorem před aterosklerózou a všemi jejími komplikacemi. Hladina HDL částic je přirozeně nižší než množství LDL. Je dobré, když činí alespoň 1 mmol/l.

Mějte je pod kontrolou

Jak je vidět z výše uvedených informací, různé cholesterolové částice mají protichůdné účinky. Proto je prakticky zbytečné měřit pouze hladinu celkového cholesterolu, je to jako míchat jablka s hruškami. Pokud není zároveň provedeno vyšetření jednotlivých typů, má výsledné množství celkového cholesterolu malou výpovědní hodnotu. A jak lze ovlivnit hladiny LDL a HDL cholesterolu? Důležité je následující:

  • vhodná fyzická aktivita čili sportování,
  • správná výživa bez přebytku cukrů a živočišných tuků,
  • nekouření,
  • udržování si rozumné hmotnosti.

To jsou hlavní faktory, které snižují LDL a zvyšují HDL cholesterol.

Triglyceridy neboli energetické konzervy

Triglyceridy jsou také živočišné tuky. Konkrétně ty, ze kterých se především skládá tuková tkáň. Slouží ke skladování energie, ale mají i poměrně velký vliv na rozvoj aterosklerózy. Zvýšené hladiny triglyceridů mívají obézní osoby, kuřáci, pijáci alkoholu, milovníci cukru a odpůrci sportu.

Zdroj: http://www.heart.org

Doporučujeme