Chraňte si krev před žloutenkou
Hepatitida C je nebezpečné nakažlivé onemocnění přenášené krví. Nejčastěji dochází k infekci u drogově závislých osob, a to především u těch, jež si aplikují drogy nitrožilně. Nákaza však hrozí i ostatním.
Malý, ale zákeřný
Proč je tento typ žloutenky tak nebezpečný? Virus hepatitidy C je malý a nenápadný, svému nositeli zpravidla nezpůsobuje žádné citelné obtíže. Tedy zpočátku. Tiše se usadí v játrech a ta pomalu, ale nezvratně ničí. Výsledkem je jaterní cirhóza, zánětlivá přestavba a jizvení jaterní tkáně, která vede nejen ke známému "tvrdnutí jater", ale hlavně k jejich selhání. Jako "bonus" přináší hepatitida C často rakovinu jater, neléčitelné a velmi nepříjemné onemocnění končící smrtí.
Vítězná medicína?
I když medicína kráčí mílovými kroky, hepatitidy C dosud organismus zbavit nedokážeme. Neexistuje ani očkování proti tomuto onemocnění. Již sice dokážeme zmírnit i zastavit infekci, ale léčba je velmi nákladná a zdaleka ne každý se vyléčí.
Pravidla ochrany krve
Jelikož se nemoc šíří krví, jedinou možností, jak se nenakazit, je důsledně chránit svoji krev. Znamená to vždy a za každých okolností používat jehlu a stříkačku jednorázově, nikdy si nepíchat drogu stejnou jehlou opakovaně a nikdy, za žádných okolností, nepoužívat jehlu, kterou již použil kdokoli před námi. Samozřejmostí by měla být důkladná dezinfekce místa vpichu, jako prevence infekce nejen hepatitidy C, ale i všech ostatních infekcí. A vůbec nejlepší je neužívat žádné drogy.
I malá oděrka může být nebezpečná
Virus hepatitidy C se však nešíří jen přes infikované jehly. Stačí jakákoli oděrka, která umožní přenos infikované krve. Proto je důležité chránit se také při pohlavním styku, zejména s osobu, o které si nejsme jisti, že není přenašečem tohoto onemocnění. Jedinou bezpečnou ochranou v tomto případě je kondom, který vytvoří mechanickou bariéru mezi případnými oděrkami (tj. krví) partnerů.
(zak)