Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Cholesterol: nenápadný zloděj zdraví

redakce uLékaře

Vysoký cholesterol navenek nebolí, nesvědí, neškodí. Ovšem ve skrytu našeho těla pilně pracuje – ukládá se do stěn tepen, čímž urychluje aterosklerózu. Důsledky tohoto procesu člověk zpravidla pocítí až za mnoho let. A pak už může jít i o život.

Lidské tělo určité množství LDL-cholesterolu potřebuje pro tvorbu vitamínu D, steroidních hormonů a žlučových kyselin. Ale pokud je ho v těle nadbytek, začne se ukládat v tepnách a tvořit tzv. ateromové pláty. Ty se postupně zvětšují, tepnu pomalu uzavírají a cílový orgán je dlouhodobě nedokrvený. Díky tomu, že vše trvá delší dobu, je však tělo schopné se tomuto stavu částečně přizpůsobit – dochází k tvorbě nových tepen, které místo uzávěru obtékají. Orgán přesto bývá zmenšený a méně výkonný. Navíc může dojít k odtržení části plátu nebo k jeho prasknutí. V tomto místě se pak vytvoří krevní sraženina, která tepnu uzavře celou. Neodstraní-li se včas, hrozí celkové odumření tkáně, která je danou cévou zásobena.

Široký záběr, bohužel negativní 

Cévy v těle tvoří bohatou síť dodávající orgánům a tkáním kyslík a živiny. Dojde-li tedy k urychlení aterosklerotického procesu, je zpravidla postiženo již více důležitých oblastí organismu. 

1. Mozek

Pokud jsou mozkové tepny uzavírány pozvolna, následky se rozvíjejí plíživě a dlouho poměrně nenápadně. Když ale k ucpání dojde náhle, postižení je též akutní – mozkové buňky odumírají rychle. Jak se razantní či pozvolný uzávěr tepny u člověka konkrétně projeví, to závisí na tom, v které oblasti mozku k procesu dochází. Symptomy tak bývají velice rozmanité (např. změny v psychice nebo pohybových schopnostech).

2. Srdce

Postupné zužování věnčitých tepen srdce způsobuje ischemickou chorobu srdeční. Jejím nejvýraznějším projevem jsou bolesti na hrudi, tedy angina pectoris (v tomto případě stabilní – v klidu za několik minut odezní). Dojde-li k porušení plátu, tepna se kompletně uzavře a vzniká nestabilní angina pectoris nebo infarkt myokardu. Jedná se o život ohrožující stavy vyžadující co nejvčasnější lékařský zásah.

3. Tepny

Aterosklerotické pláty, obzvláště ty zvápenatělé, dělají stěnu tepen tužší. Srdci pak dá větší práci krev do nich napumpovat a krevní tlak bývá vyšší. Navíc se na jeho růstu může podílet i uzávěr tepen zásobujících ledviny, které se na regulaci krevního tlaku podílejí.

4. Žlučové cesty

Zvýšený cholesterol způsobuje nerovnováhu ve žluči, což často vede k tvorbě kamenů a ve výsledku až ke žlučníkovým záchvatům.

5. Dolní končetiny

Při postupném aterosklerotickém uzávěru tepen nohou se rozvíjí ischemická choroba dolních končetin. Ta se projevuje především tím, že člověk nedojde tak daleko jako dříve a pro bolesti v nohách se musí zastavit. Pokud dojde k akutnímu uzávěru tepny trombem (krevní sraženinou) z důvodu poškození aterosklerotického plátu, hrozí rychlé odumření končetiny v oblasti zásobované danou tepnou. Jedná se proto o stav vyžadující rychlý zásah lékaře.

(ivh)

Zdroje:

THE CLEVELAND CLINIC. Diseases & Conditions: Diseases Linked to High Cholesterol. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_Cholesterol/hic_Diseases_Linked_to_High_Cholesterol

MAYO CLINIC STAFF. High Cholesterol: Complications. Dostupné z: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/basics/complications/con-20020865

PIETRANGELO, Ann. The Effects of High Cholesterol on the Body. Dostupné z: http://www.healthline.com/health/cholesterol/effects-on-body

IKEM. Ischemická choroba srdeční – ICHS. Dostupné z: http://www.ikem.cz/www?docid=1004151

Doporučujeme