Chraňte si své klouby a zůstaňte soběstační
Pokud vás trápí revmatoidní artritida, jistě máte zkušenosti s nepříjemnými bolestmi a ztuhlostí kloubů.
Víte, jak je nejlépe chránit tak, abyste si při této nemoci zachovali soběstačnost nejen při každodenních činnostech?
Zatěžujte nejsilnější články
Chraňte menší a slabší klouby rukou i nohou jen pro práci, kterou tyto části těla musí opravdu vykonávat. Jak?
- Při přenášení předmětů mějte dlaň otevřenou a rozložte váhu břemene rovnoměrně na celé předloktí.
- Těžké věci raději místo zdvihání posunujte.
- Při vstávání ze židle zatěžujte spíše svaly stehen, než abyste se zvedali s pomocí paží.
- Vyhněte se delšímu svírání a uchopování prstů na tzv. špetku.
- Používejte pomůcky, které rozloží zátěž na celou dlaň nebo paži.
Dobrá mechanika pohybů je základ
Zátěž kloubů můžete minimalizovat i tak, že zaujmete správnou pozici a využijete svaly nejvhodnější pro fyzicky náročný úkol. Správná mechanika pohybů umožní využít tělo efektivněji. Těžké předměty přenášejte u hrudníku s využitím předloktí, na kterých bude rozprostřena váha. Při zvedání předmětů ze země povstaňte narovnáním v kolenou a v bocích. Nebo seďte na židli a předkloňte se. Pomoci může i vhodná úprava pracovního prostředí:
- Při sezení: zajistěte si vhodnou podporu pro záda a nohy. Předloktí a stehna by měla být pohodlně opřena o podložku. Aby se vám lépe vstávalo, zkuste si nastavit židli výš.
- U počítače: pokud delší dobu píšete na klávesnici, použijte podpěrky pro zápěstí nebo předloktí. Šikmá pracovní deska na čtení a psaní uleví vašemu krku.
- Ve stoje: výška pracovní desky by měla umožnit pohodlnou práci, aniž byste se museli hrbit nebo naopak stát na špičkách.
Pohyb a odpočinek
Nedejte kloubům šanci, aby zatuhly. Každý kloub nejméně jednou denně rozhýbejte v celém rozsahu pohybu, ale pozor, ne za hranice bolestivosti. Je normální, že se pohyblivost může každý den lišit. Ve dnech, kdy jste ztuhlí více, se rozcvičujte pomalu a jemně, abyste zabránili dalšímu poškození. Při psaní nebo ručních pracích si však po 10 až 15 minutách dejte pauzu. Stejně tak kdykoliv budou ruce unavené. Při delších cestách autem každou hodinu nebo dvě udělejte přestávku a protáhněte se.
Rovnováha je důležitá
Každodenní úkoly si dobře naplánujte. Pracujte ve stálém, mírném tempu a nenechte se rušit. Odpočívejte ještě před tím, než pocítíte únavu nebo bolest. Během dne střídejte lehké a mírně náročné činnosti a dělejte přestávky na protažení.
(hak)
Zdroj: www.mayoclinic.com