Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Čím nahradit chybějící zub?

redakce uLékaře

Mezera po zubu narušuje celistvost chrupu jak z hlediska praktického a estetického, tak i ze zdravotního. Můžeme se setkat i s případy, kdy se lidé s chybějícími zuby smíří a naučí se žít i bez nich, ale dle zubních lékařů to rozhodně není dobrá varianta.

Mezera po zubu narušuje celistvost chrupu jak z hlediska praktického a estetického, tak i ze zdravotního. Můžeme se setkat i s případy, kdy se lidé s chybějícími zuby smíří a naučí se žít i bez nich, ale dle zubních lékařů to rozhodně není dobrá varianta.

Chybějící zub může znamenat problém pro celý chrup. Celá čelist i zuby budou na změnu reagovat a budou se snažit mezeru zaplnit, čímž se ovšem celá anatomie chrupu změní. Zuby, které jsou mezeře protilehlé, nebudou mít nač nakusovat, což má za následek posun zubu ven z kosti. Zub naproti bude jednoduše hledat parťáka na skus. Řešení jsou dvě – fixní nebo vyndavací náhrada. Vyndavací náhrada je opravdu poslední možnost a nikdy se k ní neuchylujte předčasně, zvláště pokud jste v produktivním věku. Vyndavací náhrada změní celý zjev jedince. Co se týče fixního řešení, existují dvě možnosti náhrady – můstek nebo implantát.

To, zda si vyberete můstek, nebo implantát, by mělo záležet hlavně na dohodě s lékařem, který po řádném vyšetření zjistí, která z variant pro vás bude lepší.

Můstek

„Abychom mohli pacientovi nabídnout můstek, je třeba, aby mezera po zubu byla ohraničena nejméně jedním pevným zubem s dlouhodobou prognózou z každé strany. Ty pak budou sloužit jako pilíře pro korunky. Z toho vyplývá, že je potřeba zuby značně obrousit, ačkoliv mohou být jinak živé a zcela zdravé. Protože každým zákrokem do zubů zkracujeme jeho životnost, snažíme se ne zcela nezbytným zásahům vyhnout,“ vysvětluje MUDr. Jan Stuchlík, který působí na Dentální klinice Jan Stuchlík. Hlavní podmínkou pro aplikaci můstku jsou kvalitní a hlavně zdravé zuby kolem mezery, neboť pokud selže jeden z pilířů, na kterém můstek drží, je celá práce zbytečná. Pravidlem také bývá, že kolik zubů se můstkem nahrazuje, tolik by mělo být podpěrných zubů. Čím tedy větší mezera je, tím více zubů je třeba obrousit.

Implantát

Oproti můstku je implantát zcela nezávislý na sousedních zubech. Není zapotřebí nijak brousit sousední zdravé zuby či se bát, co se stane, když se okolní zuby zkazí nebo vypadnou. Jedinou podmínkou pro zavedení implantátu je množství kosti. „Není-li kosti dostatek, lze ve většině případů množství kosti zvětšit, pokud to ale není možné, pak se léčba přesměruje k můstku. Takové případy jsou však výjimkou, “ dodává Stuchlík.

Strach z implantátů má ale většina populace. Nejvíce se lidé bojí bolesti, rozsahu zákroku, doby hojení, nutnosti celkové anestezie nebo toho, zda organismus cizí předmět v ústech přijme nebo že budou chodit s dírou v chrupu dlouhou dobu. Jedná se ale spíše o neopodstatněné důvody, které pramení z nedostatečné znalosti problematiky.

Uklidnit vás může například tzv. 3D rentgen, s jehož pomocí vám zubař přesně namodeluje, jak bude implantát ve vašich ústech vypadat a kam bude zaveden s milimetrovou přesností. Celková anestezie se užívá jen opravdu v extrémních případech. V drtivé většině jde jen o lokální anestezii, takže je hned po zákroku možné odejít. V místě, kde je zavedený implantát, se může na dobu jeho hojení zhotovit provizorní náhrada, tudíž se nemusíte bát, že budete chodit s dírou v ústech. Pokud jde o náhradu celého chrupu, pak vězte, že vám v žádném případě nikdo nebude dávat implantáty za každý zub. V případě, že je potřeba nahradit celý chrup, se doporučuje šest implantátů na horní a čtyři implantáty na dolní čelist.

Cena

Cena jednoho implantátu s korunkou se v závislosti na výrobci implantačního systému, materiálu korunky, nutnosti doplňování kosti či modelaci měkkých tkání v okolí budoucí korunky na implantátu pohybuje v rozmezí 20 až 50 000 Kč.

Cena tříčlenného můstku (náhrada mezery po jednom zubu) v závislosti na lokalizaci, na tom, zda jsou nebo nejsou ošetřené kořenové kanálky, a na materiálu činí 12 000–50 000 Kč.

Ekonomické hledisko se často stane hlavním faktorem při rozhodování o léčbě. Bohužel je ale potřeba konstatovat, že ani varianta můstku není levnou záležitostí. Riziko můstku tkví hlavně v kvalitě a stabilitě podpěrných zubů, které budou kvůli obroušení náchylnější ke zkažení. Je možné, že v budoucnu začnou podpěrné zuby potřebovat ošetření (např. kořenových kanálků), v nejhorším případě extrakci, a mezeru, tentokrát již větší, bude třeba řešit znovu. Pak už vám možná nezbyde nic jiného než zvolit variantu implantátu, a investice tak bude mnohem větší, než by byla v případě, že byste zvolili implantát hned napoprvé.

MUDr. Jan Stuchlík

Stomatolog, specializuje se na implantologii, tkáňovou regeneraci a estetické zubní lékařství. Je držitelem několika zahraničních kvalifikací mimo jiné i DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie a členem několika odborných společností (Česká stomatologická komora, Deutsche Gesellschaft für Implantologie a další). Jako lékař působil na několika soukromých klinikách, nyní má vlastní dentální kliniku.

odborník uLékaře.cz

Stránky kliniky MUDr. Stuchlíka

 

 

Doporučujeme