Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Hormonální antikoncepce: přínos drtivě převažuje nad případnými riziky

Žena a trombózy 18.8.2015
redakce uLékaře

Hormonální antikoncepce je v současnosti velmi účinnou a bezpečnou ochranou proti neplánovanému početí. Má ale stejně jako každý lék i svá rizika. Při respektování všech možných nebezpečných faktorů však přínos pilulek proti početí vítězí nad možnými nežádoucími účinky.

Hormonální antikoncepce je v současnosti velmi účinnou a bezpečnou ochranou proti neplánovanému početí. Má ale stejně jako každý lék i svá rizika. Při respektování všech možných nebezpečných faktorů však přínos pilulek proti početí vítězí nad možnými nežádoucími účinky.

Moderní preparáty hormonální antikoncepce představují velmi nízké riziko rozvoje hluboké žilní trombózy. Pro lepší představu, tento problém se vyskytuje u 4–5 z 10 tisíc žen v reprodukčním věku. Z lékařských statistik vyplývá, že žilní trombóza postihne asi 8–9 žen z 10 tisíc uživatelek prášků proti početí. Z tohoto počtu představují závažné případy pouze 1–2 %.

Základem je důkladné vyšetření

Ke vzniku krevní sraženiny jsou často zapotřebí i další faktory. Mezi ně patří:

  • pokročilý věk,
  • kouření,
  • obezita,
  • nedostatek pohybu,
  • výskyt trombózy v rodině nebo genetická náchylnost.

Před případným nasazením hormonální antikoncepce je tak zapotřebí ženu důkladně vyšetřit a odhalit případná rizika, která by mohla usnadnit rozvoj žilní trombózy. Ani mírně zvýšené nebezpečí však nebrání nasazení pilulek. Existují totiž důkazy o rozdílech mezi různými typy preparátů proti početí z hlediska možnosti vzniku žilní trombózy. Nejnižší riziko je spojeno s antikoncepcí, jež obsahuje levonorgestrel, norethisteron a norgestimat.

Pravidelné prohlídky nutností

Téměř u poloviny žen, které užívají pilulky proti početí, dojde ke zvýšení krevního tlaku. Průměrná změna je však poměrně malá a pohybuje se v rozmezí 1–2 milimetrů rtuťového sloupce. Normální hodnota tlaku je přitom asi 120/70 mmHg. Maximálně u 2,5 % žen nastane zvýšení tlaku nad normální hodnoty. S užíváním hormonální antikoncepce také mírně stoupá riziko rozvoje infarktu myokardu. To však prakticky není zvýšeno u žen nekuřaček do 35 let. Situace se ale razantně mění, pokud žena kouří. V tomto případě se nebezpečí infarktu zvyšuje i ve skupině žen mladších 35 let. Uživatelky hormonální antikoncepce by tak měly pravidelně navštěvovat svého gynekologa a praktického lékaře.

Moderní pilulky proti početí obsahují pouze nízké dávky ženských pohlavních hormonů, díky čemuž jejich přínos vysoce převyšuje případná rizika. Pravidelná vyšetření, sledování krevního tlaku, odběry krve a důkladné pátrání po rizikových faktorech snižují nežádoucí účinky současných přípravků na úplné minimum.

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučujeme