Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Víte, jak funguje hormonální antikoncepce?

Žena a trombózy 19.8.2015
redakce uLékaře

Skutečnost, že hormonální antikoncepce zabraňuje nežádoucímu otěhotnění, je známý fakt. Ne každá uživatelka těchto pilulek ale ví, jakými mechanismy je kýženého efektu docíleno.

Skutečnost, že hormonální antikoncepce zabraňuje nežádoucímu otěhotnění, je známý fakt. Ne každá uživatelka těchto pilulek ale ví, jakými mechanismy je kýženého efektu docíleno.

V první řadě je třeba připomenout, že hormonální antikoncepce zcela nenahrazuje všechny vlastnosti kondomu. Ten totiž kromě neplánovaného početí chrání rovněž před některými sexuálně přenosnými chorobami, na což jsou antikoncepční pilulky, náplasti, vaginální kroužky nebo nitroděložní tělíska krátká.

Brání ovulaci

Hormonální antikoncepce, ať už v jakékoliv formě, obsahuje určité množství hormonů, jejichž užívání tlumí přirozené cyklické uvolňování pohlavních hormonů v těle ženy. Zjednodušeně řečeno, mozek si myslí, že je žena těhotná. Proto zastaví hormonální výdej, následkem čehož nedojde k očekávané ovulaci (uvolnění zralého vajíčka z vaječníku). Vaječníky pak zůstávají v jakémsi klidovém stadiu, kdy nenastává dozrávání vajíček a jejich uvolňování. Nepřítomnost ovulace však není jediným mechanismem, kterým hormonální antikoncepce otěhotnění zabraňuje. Mezi ty další patří:

  • zahuštění hlenu v oblasti děložního čípku, který se tak stává jen obtížně prostupný pro spermie,
  • změny na úrovni děložní sliznice, které znemožňují případné zahnízdění oplozeného vajíčka (sliznice není dostatečně vysoká),
  • zpomalení pohybů vejcovodů, které za normálních okolností napomáhají k transportu oplozeného vajíčka do dělohy.

Hormonální antikoncepce představuje vysoce účinnou metodu plánovaného rodičovství, která dosahuje až 99% spolehlivosti. Důležitým předpokladem je však v případě těchto pilulek jejich pravidelné užívání. S každým zapomenutým práškem totiž zmíněná spolehlivost klesá. Proto antikoncepci raději noste všude s sebou a v případě, že jednu či více tablet vynecháte, raději vsaďte na jinou formu ochrany, například kondom.

Zdroj: www.webmd.com

Doporučujeme