Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Vědci tvrdí: Hormonální antikoncepce nezpůsobuje neplodnost!

redakce uLékaře

Média poslední dobou plní zprávy o tom, že dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce vede k neplodnosti. Není však třeba propadat panice. Rozsáhlé lékařské výzkumy totiž ukazují, že braní pilulek proti početí nemá vliv na budoucí otěhotnění ženy.

Média poslední dobou plní zprávy o tom, že dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce vede k neplodnosti. Není však třeba propadat panice. Rozsáhlé lékařské výzkumy totiž ukazují, že braní pilulek proti početí nemá vliv na budoucí otěhotnění ženy.

Pravdou je, že v poslední době narůstá počet párů marně se snažících o početí potomka. Na vině však určitě není užívání hormonální antikoncepce. Důkazy přinášejí současné vědecké výzkumy.

Zajímavý paradox

Pravděpodobnost otěhotnění u žen, které přestanou užívat hormonální antikoncepci, se do 1 roku od užití poslední pilulky pohybuje kolem 72–94 %. Šance na početí je tak stejně vysoká jako u párů, kde se tento způsob ochrany nepraktikoval. Skutečnost, že mnoho neplodných žen užívalo antikoncepci, vyplývá ze všeobecné rozšířenosti pilulek proti početí v populaci. Většinou se ale jedná o ženy, které měly problémy s menstruačním cyklem a otěhotněním již před započetím léčby. Dodávání ženských pohlavních hormonů v tomto případě zdravotní stav upravuje pouze přechodně. Proti současnému mýtu navíc hovoří i fakt, že hormonální antikoncepce byla v minulosti paradoxně používána pro léčbu neplodnosti. Při náhlém vysazení těchto prášků totiž může dojít k ovlivnění hormonální osy a obnově ovulace.

Výhody převažují 

Američtí a dánští lékaři se spojili, aby vyvrátili hluboce zakořeněný mýtus o tom, že hormonální antikoncepce negativně ovlivňuje plodnost. Pro svůj záměr vybrali více než 3700 respondentek ve věku 18 až 40 let. Ze zkoumaného vzorku užívalo tuto ochranu celkem 97 % žen. Průměrná doba braní pilulek proti početí se pohybovala kolem sedmi let. Výsledky studie byly více než překvapující.

  • Z výzkumu vyplynulo, že vyšší šanci na početí mají ženy, které užívají hormonální antikoncepci déle než 4 roky, oproti těm, jež ji berou méně než 2 roky. S otěhotněním navíc neměly problémy ani ženy, které užívaly pilulky déle než 12 let.
  • Výzkum dále ozřejmil, že hormonální antikoncepce mírně snižuje šanci na početí v prvních týdnech od ukončení léčby. Po několika měsících je však naděje už stejně vysoká jako u žen, které hormonální antikoncepci nikdy neužívaly.
  • Hormonální antikoncepce přináší i další výhody. Pilulky proti početí upravují menstruační cyklus, snižují riziko rakoviny vaječníků a děložního čípku, blahodárně působí na pleť postiženou akné, ale také přispívají k navození duševní pohody.

Sečteno a podtrženo, dlouhodobé užívání moderních preparátů nezpůsobuje neplodnost a navíc ženskému organismu přináší četné výhody.

Zdroj: www.bu.edu, www.ippf.org, jozefzahumensky.blog.sme.sk

Doporučujeme