Jak probíhá IVF v reprodukčním centru (I. část)
Reprodukční centra se zabývají nejen léčbou neplodnosti, ale také komplexním vyšetřením ženy i muže a odborným poradenstvím. Základem terapie jsou nejprve prohlídky, které určí příčinu onemocnění a správnou léčbu.
Informace o terapii
Konkrétní postupy při vyšetření se v jednotlivých případech mohou lišit, ale obecně je dodržován určitý harmonogram návštěv a konzultací. Asi měsíc před samotným zákrokem přicházejí oba partneři společně. Lékaři s nimi hovoří o možnostech léčby, seznámí je s metodikou, úspěšností, a také s riziky. Partneři pak podepisují písemné materiály (reversy), a stvrzují tak souhlas s vyšetřeními i léčbou. Následuje gynekologické vyšetření ženy včetně ultrazvuku, odběrů krve a dalších testů. U muže se vyšetřuje spermiogram (hodnocení kvality a množství spermií).
Plánování léčby a stimulace
S odstupem několika dnů až týdnů se při další návštěvě partneři dozvědí výsledky vyšetření, dořeší se případné nejasnosti a naplánuje se léčba. U ženy se zahajuje stimulační terapie, kdy se předepisují hormonální přípravky pro podporu růstu vajíček ve vaječníku. Vlastní léčba spočívá v každodenní aplikaci injekcí, které většinou podává zdravotnický personál. Za několik dní se ultrazvukem hodnotí odezva vaječníků a stanovují se hladiny pohlavních hormonů z odběrů krve.
Přenos embrya a průkaz těhotenství
Po deseti až dvanácti dnech terapie bývají vajíčka ženy zralá a odebírají se z vaječníku v celkové anestezii. Muž získává spermie masturbací. V laboratoři se pak spojí spermie s vajíčky a vzniká embryo. Za dva až pět dnů po odběru se žena dostaví na vlastní přenos embrya do dělohy. Poté stráví na lůžku ještě asi jednu až dvě hodiny a může odejít domů. Přibližně za tři týdny se prokazuje těhotenství pomocí těhotenského testu, někdy také ultrazvukovým vyšetřením. Schéma vyšetření se může lišit i v jednotlivých reprodukčních centrech. Základem přesto zůstává péče o pacientku i jejího partnera a nalezení vhodné terapie.
(nes)