Komprese může zachránit život
Pacienti po některých operacích jsou ohroženi plicní embolií, což je závažná komplikace končící někdy i tragicky.
Pacienti po některých operacích jsou ohroženi plicní embolií, což je závažná komplikace končící někdy i tragicky. Dochází k ní při vzniku trombu, který se nejčastěji tvoří v žilách dolních končetin. Nejlepší prevencí je pohyb, pokud ale není možný, přichází na řadu jiné metody a pomůcky.
Punčochami proti sraženině
Jedním z řešení jsou antitrombotické kompresivní punčochy. Nejsou stejné jako ty, které pomáhají léčit poruchy krevního oběhu dolních končetin (křečové žíly, bércové vředy) nebo hlubokou žilní trombózu a nosí se každý den po několik let. Na rozdíl od nich se antitrombotické punčochy snaží těmto problémům předcházet. Mají speciální preventivní funkci a jejich nošením se riziko vzniku krevní sraženiny v dolních končetinách výrazně snižuje. A při jakých operacích je toto riziko zvýšené?
- Pokud operace trvala více než 90 minut.
- Přesáhl-li zákrok více než 60 minut a byl prováděn na pánvi nebo dolních končetinách.
- Pokud je předpoklad, že pohyblivost pacienta po operaci bude výrazně snížená po dobu 3 a více dnů. Snížená mobilita přitom neznamená jen upoutání po operaci na lůžko, ale i potíže se zvedáním do sedu nebo nutná pomoc při chůzi.
Nesundávejte je předčasně
Kompresivní punčochy byste měli mít přes den i v noci, dokud nebudete opět schopní normálního pohybu. Domluvte se s lékařem, jak dlouho je musíte nosit právě vy. Existují případy, kdy punčochy nevyhovují, například u pacientů s periferním cévním onemocněním, při němž je oběh krve v dolních končetinách blokován. V těchto případech je pak nutné dodržovat správný pitný režim a hlavně se začít pohybovat tak brzy, jak jen je to možné.
(jez)
Zdroj: www.nhs.uk