Dostatek informací a spolupráce
Pacient, který je důkladně obeznámen se svou nemocí a léčbou, může lépe spolupracovat s lékaři a sestrami. Proto je důležité, aby zdravotnický personál vždy pacientovi poskytl podrobné a srozumitelné informace a nemocní se neostýchali zeptat se na vše, co je zajímá a souvisí s nemocí. Také je potřeba zdravotníkům sdělit všechny potíže a problémy. O nemoci a probíhající léčbě je nutné informovat ošetřující personál ve všech oborech, se kterými přijde pacient do kontaktu. Např. podání očkovací látky je možné vždy až po souhlasu ošetřujícího onkologa. Nemocní by také měli dodržovat všechny naplánované pravidelné kontroly u lékaře.
Prevence infekce, krvácení a krevních sraženin
Pokles počtu krvinek je častým jevem, který při podávání chemoterapie nastává. Nedostatek bílých krvinek je spojen se sníženou obranyschopností organizmu proti infekcím. Pacient s oslabeným imunitním systémem se proto musí vyvarovat kontaktu s infekčními nemocemi, jako jsou chřipka, nachlazení, dětské přenosné nemoci či v současné době covid-19. Důležité je vyhýbat se místům s větším počtem lidí (hromadná doprava, obchodní centra, divadla). Nedoporučuje se ani kontakt se zvířaty.
Ze stravy je vhodné vynechat plísňové sýry a také syrové ovoce a zeleninu, které nelze spolehlivě umýt. Zcela zásadní je důkladné a časté mytí rukou spolu s preventivními opatřeními možného poranění (používat ochranné rukavice při práci a úklidu, pečovat krémem o pokožku těla, používat měkký zubní kartáček, holit se výhradně elektrickým strojkem). Prevence zranění je zvlášť důležitá u nemocných s poklesem krevních destiček, které zabezpečují zástavu krvácení. Tito lidé by navíc bez porady s lékařem neměli užívat žádné léky, a to ani volně prodejné přípravky na bolest.
V některých případech může nastat opačný jev, tedy vznik krevních sraženin v cévách. Nejčastěji se projevuje jako náhlý otok končetiny. Ještě závažnější je náhlá dušnost, která může značit vniknutí krevní sraženiny do plic, což vyžaduje rychlou odbornou pomoc. Ve všech těchto případech je nejdůležitější, aby pacient ihned informoval zdravotnický personál.
Únava při chemoterapeutické léčbě
Při úbytku červených krvinek nastává chudokrevnost (anémie). Ta s sebou často přináší únavu, nesoustředěnost, nevýkonnost, útlum sexuální aktivity, pocity zimy či závratě. Únavu, bolest i psychickou nepohodu ovšem způsobuje také samotné nádorové onemocnění. V takovém případě by měli nemocní hodně odpočívat a ideálně si zdřímnout i v průběhu dne. Pro omezení denních aktivit by měli pacienti přehodnotit svůj režim a dělat jen věci, které jsou pro ně nejdůležitější. Nebojte se požádat své okolí o pomoc.
Potřebnou energii pomůže dodat i kvalitní pestrá strava a dostatečný příjem tekutin. Častou otázkou, kterou lékaři slýchají, bývá, jaký stupeň fyzické zátěže si mohou nemocní dovolit. Zde není možná jednotná odpověď, neboť každý pacient snáší léčbu jinak. Nedoporučuje se však jít až na hranici velké únavy. Naopak je-li to aspoň trochu možné, dopřejte si pohyb krátce každý den.
Nevolnost a zvracení
Dobrou zprávou u nevolnosti a zvracení je, že pro jejich zvládnutí existují dostupné a účinné léky. Někteří pacienti mohou potřebovat víc než jeden přípravek, respektive je možné užívat tzv. dvojkombinaci, tedy dva léky v jednom. Většinou je třeba vyzkoušet, který z dostupných léků bude nejvíce vyhovovat.
K prevenci a zmírnění těchto potíží se doporučují také režimová opatření, zejména tato:
- Jíst menší porce několikrát denně místo velkých porcí třikrát za den.
- Nepít během jídla.
- Jíst a pít pomalu, sousta dobře rozžvýkat a po jídle si nejméně dvě hodiny nelehat.
- Vyvarovat se sladkostí, tučných a smažených jídel, nápojů s bublinkami a silně aromatických podnětů.
Průjem a zácpa
Zejména tyto komplikace nejvíce ovlivníte změnou jídelníčku a režimovými opatřeními. Zatímco při průjmu je třeba omezit stravu bohatou na vlákninu, u zácpy působí zvýšený příjem vlákniny léčebně. Jak u průjmu, tak u zácpy je důležité pít větší množství tekutin. Při zácpě pomáhá také pravidelný pohyb, alespoň procházky. V těžších případech předepíše lékař potřebný lék či poradí, které volně prodejné přípravky jsou vhodné. I zde platí, že bez porady s ošetřujícím lékařem by pacienti neměli užívat žádné léky.
Obtíže doprovázející chemoterapeutickou léčbu se liší u každého pacienta, ať už v závažnosti, nebo způsobu projevu. Proto se jich dopředu nebojte. Pokud však přijdou, nedovolte jim, aby váš život ovládly. S pomocí lékařů, sester a podpůrných léků jim dokážete čelit.
(paf)
Zdroje:
Vorlíček J., Adam Z., Šmardová L., Vorlíčková H. Chemoterapie a vy: Rady pro nemocné léčené chemoterapií. 5., přeprac. a dopl. vyd., 2. vyd. Medical Tribune CZ. Praha: Masarykův onkologický ústav Brno ve spolupráci se společností Teva Pharmaceuticals CR a s nakl. Medical Tribune CZ; 2013.
https://www.webmd.com/cancer/chemo-side-effects-treatment#1