Krátkozrakost a inteligence často kráčí ruku v ruce
Američtí oftalmologové se nedávno pustili do revize statistik a došli k nečekanému zjištění: v průběhu posledních čtyřiceti let vzrostl výskyt krátkozrakosti (myopie) v americké populaci o 30 %.
Přestože se krátkozrakost často počítá mezi takzvané civilizační choroby, jejichž výskyt stoupá v rozvinutých zemích, o pravé příčině tohoto nárůstu lékaři nic určitého nevědí.
Nejvíce krátkozrakých je v Asii
Procento krátkozrakých jedinců se výrazně liší mezi jednotlivými zeměmi, a proto je těžké určit, o jak častý problém se vlastně jedná. Za rozdíly pravděpodobně může nejen ekonomická vyspělost a úroveň vzdělání v dané zemi, ale také rasová příslušnost. Obecně je nejvyšší výskyt krátkozrakých v některých asijských zemích (70–90 %), nižší v Evropě a Severní Americe (30–40 %) a nejmenší v Africe (10–20 %).
K inteligentnímu muži patří brýle
Muž s brýlemi v nás často vzbuzuje představu inteligence a podle vědců se nemusí jednat jen o planý předsudek. Již několik studií prokázalo spojitost mezi zrakovou ostrostí a vzděláním a je známo, že výskyt krátkozrakosti se zvyšuje s rostoucí hodnotou IQ. Podle statistických údajů mají krátkozrací lidé v průměru o 7–8 bodů vyšší IQ, než je průměr celé populace. Krátkozrakost má jistě také genetický podklad, protože se často ve zvýšené míře vyskytuje v některých rodinách. Někteří autoři dokonce tvrdí, že inteligence a zraková ostrost jsou pravděpodobně určovány stejnými geny.
Proč vidíme stále hůře?
Pro to, proč se náš zrak postupně stále více zhoršuje, nemají dosud vědci jednotné vysvětlení. Mnoho případů krátkozrakosti má například důvod ve stavbě oka. Pokud oko vyroste příliš do délky, ostré obrázky okolních předmětů se nepromítnou až na sítnici, která je uložena na zadní stěně oční koule.
Počítač zproštěn viny?
Údaje o tom, zda staří podezřelí, jako je čtení anebo práce s počítačem, skutečně kazí zrak, se výrazně rozcházejí. Sice by tomu nasvědčoval fakt, že krátkozrakost je častější u lidí s vyšším vzděláním, kteří průměrně více namáhají oči, avšak vědecké studie nikdy neprokázaly přímou souvislost mezi krátkozrakostí a čtením. Podle některých odborníků je však možné, že u jedinců s genetickou predispozicí může přílišné namáhání očí vzniku krátkozrakosti napomáhat.
(vek)
Zdroje:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/174189.php
http://en.wikipedia.org/wiki/Myopia