Lidé s lupénkou nemusejí být kožní infekcí ohroženi více
Každé porušení povrchu kůže zvyšuje riziko zanesení infekce do vzniklé rány. Protože lupénka postihuje právě tento orgán, nabízí se otázka, zda infekce ohrožuje i majitele této nemoci.
Ani větší množství bakterií škodu nezpůsobí
Skutečnost je taková, že se v oblastech postižených lupénkou bakterie nachází. Jsou to ovšem tytéž bakterie, které běžně pokrývají i zcela zdravou a neporušenou kůži a za normálních okolností nečiní žádné potíže. Přestože se ukázalo, že v ložiscích lupénky je množství těchto bakterií na jeden milimetr čtverečný zvýšené oproti zdravé pokožce, není riziko vzniku kožní infekce zvýšené.
Pozor na invazivní kmeny
Proniknutí infekce do organismu hrozí tehdy, pokud je kůže osídlena vysoce invazivními kmeny bakterií. Příkladem je Staphyloccocus aureus (zlatý stafylokok). Ten může způsobovat závažné infekce, a to nejen místní, ale také systémové s celkovými projevy, jako jsou horečka, malátnost nebo bolest hlavy.
Se škrábáním opatrně
Další možnou příčinou zanesení infekce pokožkou porušenou v oblastech s ložisky lupénky je její hrubší poškození. K tomu může dojít například usilovným škrábáním či jakýmkoliv jiným poraněním. Takto hluboce poškrábaná ložiska tvoří vstupní bránu infekce, která se následně projeví zarudnutím a zvýšenou teplotou okolní kůže nebo přítomností hnisu.
Větší riziko vzniku kožní infekce v oblastech postižených lupénkou tedy za normálních okolností nehrozí. Přesto by lidé trpící touto chorobou měli dbát zvýšené opatrnosti před jakýmkoliv poraněním kůže, neboť každé porušení kožního krytu může aktivovat onemocnění a vést k výsevu nových ložisek lupénky.
(pad)
Zdroj:
- www.skincarephysicians.com
- www.youngalways.com: Psoriasis FAQ