Mládí bez tabáku a kašle? Motivujte se!
Zkouškové období, poslední termín na odevzdání seminární práce, stres před důležitou zkouškou.
Ale také večírky, dlouhé diskuze a posezení s přáteli v klubu či restauraci. Studentský život dává mladému kuřákovi nespočet příležitostí, aby si zapálil. Ničivý dopad je však stejný jako u starších kuřáků. Není lepší nekouřit?
Co se v mládí naučíš…
Výzkumná zpráva mapující kuřáctví v dospělé populaci v ČR uveřejněná v roce 2010 uvádí následující:
- Počátky tohoto zlozvyku ve většině případů spadají do věku 14 až 15 let.
- Muži obvykle začínají s tabákem dříve než ženy.
- Více než 75 % současných kuřáků začalo s cigaretami do 18 let.
- Mladí lidé si svoji závislost na nikotinu nepřipouštějí a podléhají pocitu, že s kouřením mohou kdykoliv přestat.
- Navíc nemají dostatek motivace k tomu, aby s kouřením jednou provždy skončili.
Pádný důvod
Jestliže osvědčené dlouhodobé přínosy odvykání kouření u mladých lidí jako motivace k tomu, aby přestali kouřit, nestačí, je třeba sáhnout k důraznějším argumentům. Ty by mohla poskytnout nová americká studie, která byla prováděna u vysokoškolských studentů ve věku 18 až 24 let. Ta ukázala, že pokud mladí lidé přestali kouřit nejméně na dva týdny, došlo u nich k významnému ústupu dýchacích obtíží, zejména kašle.
Výsledky studie byly otištěny v prestižním recenzovaném časopise Dětská alergologie, imunologie a pneumologie. Autoři studie analyzovali vlastní výpovědi dvou skupin vysokoškolských studentů, kteří se účastnili studií zaměřených na hodnocení účinnosti různých programů při odvykání kouření. V první analyzované skupině studenti dokázali s kouřením nejméně na dva týdny nebo na delší dobu přestat, zatímco ve druhé skupině byl pokus o nekouření neúspěšný. 60 % účastníků studie kouřilo 5–10 cigaret denně a 56 % kouřilo po dobu 1–5 let. Lékaři porovnávali výskyt respiračních obtíží v obou skupinách na počátku a na konci sledování.
Dejte kašli červenou kartu
Významným zjištěním studie je, že přínos nekouření se projevuje v řádu dnů až týdnů, nikoliv let či desetiletí, a to i u silných kuřáků. Každý mladý kuřák, který zanechá kouření, se o tom může přesvědčit sám na vlastní kůži. Pozitivní účinky zanechání kouření se brzy projeví. Bezprostředně dojde ke zlepšení kašle a úpravě kapacity plic. A to už by mohlo být dostatečným důvodem k zahájení odvykání.
(hkh)
Zdroj:
www.sciencedaily.com
www.szu.cz