Mladým Indům se lámou kosti
S osteoporózou se setkáváme nejčastěji u žen v menopauze, dokáže ale potrápit i muže. Důležitou roli při vzniku této choroby v určitých částech světa hraje špatný životní styl.
Osteoporóza je onemocnění, se kterým se setkáváme nejčastěji u postmenopauzálních žen. Přesto dokáže potrápit i muže. Nejdůležitější roli při vzniku této choroby v určitých částech světa hraje špatný životní styl.
Ačkoli přesné statistické údaje nejsou k dispozici, předpokládá se, že v Indii trpí osteoporózou až 25 milionů obyvatel. Závažným příznakem bývají zlomeniny po nepatrném traumatu, ke kterým běžně dochází u obou pohlaví, a v mladším věku, než je tomu například v našich zeměpisných šířkách.
Na vině je málo vitaminu D
Hlavním viníkem je v Indii všeobecně rozšířený nedostatek vitaminu D. Jeho funkcí je zajistit vstřebávání vápníku ze zažívacího traktu. Příčin je hned několik: nedostatečná expozice slunci, silná kožní pigmentace (obojí brání tvorbě vitaminu D v kůži působením UV záření) a nízký přísun tohoto vitaminu ve stravě. Postiženi jsou zejména obyvatelé městských oblastí.
Slunce i strava léčí
V Indii zůstává nejdůležitějším preventivním i léčebným opatřením vyvážená dieta s optimálním přívodem vitaminů, přiměřená pohybová aktivita a pobyt na slunci. Velice důležité je, aby ke zdravému životnímu stylu a kvalitní výživě měly přístup již malé děti. Tato doporučení jsou účinná, bezpečná a hlavně i finančně výhodná. Medikamentózní léčba osteoporózy je totiž velmi drahá, a proto je určena pouze pro případy, kdy je riziko zlomenin skutečně vysoké.
(dog)
Zdroj: Indian J Med Res - 2008 Mar;127(3):263–268.