Mluvíte ze spaní? Nejezte v noci
Mluvíte ze spaní nebo ve spánku hovoří vaše ratolest? Nemusíte mít obavy, nejedná se o žádnou chorobu. Mluvení ze spaní neboli somnilogie patří mezi zvláštní jevy vyskytující se ve spánku, tzv. parasomnie. Sama o sobě ale nic závažného neznamená.
Původ somnilogie není dosud objasněn. Objevuje se až u osmdesáti procent populace, podle některých pramenů častěji u dětí. Provází převážně hluboké fáze spánku a postižený si na mluvení ze spaní nepamatuje, a to ani když pronáší souvislé věty nebo dokonce reaguje na otázky.
Mluvení ze spaní se s větší pravděpodobností může objevit hlavně při:
- stresu,
- užívání některých léků,
- horečce,
- poruchách psychiky,
- užívání drog.
Někdy také provází další poruchy vyskytující se ve spánku, například náměsíčnost nebo noční konzumaci potravin.
Diagnóza je lehce určitelná
Většinou není třeba mluvení ze spaní nijak medicínsky řešit. Pouze pokud by postiženého nebo spíše jeho okolí výrazně obtěžovalo nebo pokud by bylo spojeno s dalšími obtížemi, je samozřejmě vhodné poradit se s lékařem. Ke "stanovení diagnózy somnilogie" obvykle není třeba zvláštních vyšetření a stačí jen informace o mluvení ze spaní. Pak je potřeba vědět, jak často k němu dochází, kdy se objevilo poprvé, a hlavně zda a jakými obtížemi je provázeno.
Vyhýbejte se rizikovým faktorům
Léčba nebo spíše snížení pravděpodobnosti výskytu somnilogie pak spočívá ve vyhýbání se jejím spouštěcím faktorům. Jestliže nechcete mluvit ze spaní, měli byste pokud možno uléhat klidní, v celkové pohodě, dodržovat spánkovou hygienu a neužívat léky, které by u vás mohly mluvení ve spánku spouštět.
Je-li mluvení ze spaní spojeno s výskytem nějakého jiného onemocnění, je možné, že s jeho vyléčením nebo zklidněním dojde i k vymizení mluvení ze spánku.
(zak)
Zdroj:
Raising Children Network
Sleepdex.org
WebMD