V rámci prevence tohoto onemocnění odborníci intenzivně zkoumají faktory, které by pomohly předpovědět rizikovost plátu z hlediska infarktu, a napomohly tak co nejvčasnější léčbě.
#IMG#
Stabilní a nestabilní plát
Ne všechny pláty zužující cévy hrozí utržením. Kardiologové rozdělují z tohoto hlediska pláty na stabilní a nestabilní. Nestabilní pláty způsobí přibližně 70 procent srdečních infarktů. Nyní vědci z Mayo kliniky (USA) zjistili, že na nestabilitě plátu se podílí množství železa, které plát obsahuje (pozn.: ionty železa jsou mimo jiné klíčovou stavební jednotkou červeného krevního barviva hemoglobinu neseného v červených krvinkách. Bez železa by nebyl možný přenos kyslíku v organismu).
Železo v cévách a infarkt
I cévy mají ve svých stěnách další, své vyživovací cévky, tzv. vasa vasorum. Pokud dojde k ucpávání vasa vasorum plátem, tyto cévky reagují rozšířením nebo růstem a někdy mohou prasknout. Krev z nich vylitá včetně železa v ní se pak podle vědců vestaví do plátu a přispěje k jeho nestabilitě, neboli zvýší riziko jeho utržení a odplavení do srdeční cévy, kterou pak ucpe.
Jak se měří železo v plátech
V rámci studie prokazující vliv železa na stabilitu plátů bylo prozkoumáno 97 vzorků tepen s různě stabilními pláty včetně tepen bez plátů. Po rozdělení na stabilní a nestabilní pláty a normální tepny vědci pomocí trojrozměrného CT zjišťovali množství železa v nich obsaženého. Ukázalo se, že v nestabilních plátech bylo významně více železa než v plátech stabilních. Stěny normálních cév neobsahovaly žádné železo.
Vědci odhadují, že bude trvat pět až deset let, než se podaří vyvinout techniku, která bude jednoduše a snadno zjišťovat množství železa v plátech. Výzkum této problematiky je zatím v počátcích a budou se dále ujasňovat jeho konkrétní přínosy pro diagnostiku a léčbu onemocnění koronárních tepen a rizika infarktu myokardu.
(zak)
Zdroj:
http://circ.ahajournals.org/cgi/content/meeting_abstract/122/21_MeetingAbstracts/A19849