Od cigarety k roztroušené skleróze
Kouření způsouje rakovinu, kornatění tepen a další onemocnění. Novou položkou na seznamu zdravotních následků je roztroušená skleróza.
Kouření škodí zdraví. Způsobuje rakovinu, kornatění tepen a mnohé další onemocnění. To všichni dobře víme. Vědci z Baltimoru však doplnili tento už tak dost dlouhý seznam o další onemocnění. Novou položkou na seznamu zdravotních následků kouření je roztroušená skleróza.
Roztroušená skleróza není o zapomínání
Roztroušená skleróza je chronické onemocnění postihující centrální nervový systém. Dochází při ní k zánětu a poškození myelinových pochev, které nervy obalují a chrání. Mnohdy je poškozen i nerv samotný. Prvotní projevy často bývají dvojité vidění, únava, mravenčení v končetinách. V pozdějším stadiu přijde na řadu nejistota při chůzi, poruchy hybnosti končetin, poruchy močení, impotence a mnohé další.
#IMG#Mládí vpřed – a vstříc nemocem?
Nutno poznamenat, že v největším riziku rozvinutí roztroušené sklerózy jsou hlavně mladí kuřáci. Respektive ti, kteří začali kouřit předtím, než stačili sfouknout sedmnáctou svíčku na svém narozeninovém dortu. Podle studie vědců z University School of Medicine v Baltimoru mají tito mladí kuřáci skoro třikrát vyšší riziko rozvinutí roztroušené sklerózy než nekuřáci. A překvapivě i než ti, kteří začali kouřit později.
Cigareta v roli zloděje
Výsledky studie potvrdily to, co se už dávno předpokládalo. A tím je vliv okolního prostředí člověka na vznik roztroušené sklerózy. Kouření v časném věku je právě jedním z podstatných, a zároveň námi ovlivnitelných faktorů okolního prostředí. O tom, jakou měrou se podílí na rozvoji RS, se bude ještě bouřlivě diskutovat na největším světovém shromáždění neurologů, které se uskuteční v květnu tohoto roku v Seattlu.
Ať už se neurologové a vědci shodnou na čemkoli, jedno je jasné. Kouření škodí nám i našemu okolí. Cigareta je jako zloděj. Vyprázdní naše peněženky a okrádá nás o to nejcennější – o zdraví. Dříve než si znovu zapálíte, zvažte, zda vám ta trocha nikotinu za to stojí.
(jas)
Zdroj:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/139846.php
http://cs.wikipedia.org