Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

PICSI – metoda, která dokáže při umělém oplodnění napodobit přírodu!

redakce uLékaře

Injekční vpravení předem vybrané spermie do vajíčka je na poli reprodukční medicíny významným objevem. O tzv. metodě PICSI se však stále živě diskutuje. V čem je její jedinečnost?

Injekční vpravení předem vybrané spermie do vajíčka je na poli reprodukční medicíny významným objevem. O tzv. metodě PICSI se však stále živě diskutuje. V čem je její jedinečnost?

Injekční vpravení předem vybrané spermie do vajíčka (preselected intracytoplasmic sperm injection neboli PICSI) je nová metoda výběru nejvhodnější spermie pro oplození vajíčka při umělém oplodnění. Volba spermie je přitom velmi důležitá. Čím je kvalitnější, tím větší je šance na úspěch.

Kdo se chytí, vyhraje

Při metodě PICSI se spermie vybírají podle toho, jak snadno se přichycují na chemickou sloučeninu hyaluronan – ta se přirozeně vyskytuje v obalu vajíčka. Jde vlastně o využití výběru spermií, který probíhá při přirozeném oplození. Při něm v ejakulátu proniká do pohlavních orgánů ženy velmi velké množství spermií různé kvality. Ovšem jen ty nejlepší se dostanou až k vajíčku a jsou schopné se na něj přichytit. Zde se tedy napodobuje přirozená selekce, která velmi dobře funguje. Schopnost spermií přichytit se na hyaluronan totiž velmi dobře vypovídá o jejich celkových vlastnostech. PICSI probíhá v Petriho misce, jejíž dno je pokryto gelem s drobnými částečkami hyaluronanu. Do této misky se umístí sperma, z nějž se na hyaluronan navážou ty nejkvalitnější spermie. Ty jsou pak vybrány k zavedení do vajíček.

Některé otázky zodpoví až čas 

Klasická metoda výběru vhodných spermií je založena na zhodnocení jejich vzhledu. Je limitovaná tím, že i spermie s genetickými abnormalitami někdy vypadají zcela normálně. PICSI naproti tomu umožňuje vybírat podle schopnosti oplodnit vajíčko. Navíc je tento způsob testování jednoduchý a snadno proveditelný. Zatím nejsou známy žádné nevýhody injekčního vpravení předem vybrané spermie do vajíčka. Jediným slabým článkem je fakt, že je tato metoda v praxi využívána teprve krátkou dobu. Proto ještě není dostatečně zhodnocena její účinnost, i když je tato otázka předmětem intenzivního výzkumu.

Máte-li o injekční vpravení předem vybrané spermie do vajíčka zájem, zeptejte se svého lékaře, zda je pro vás tento proces vhodný. Pokud ne, nezoufejte. Jsou i jiné alternativy. Například metoda IMSI, při které je vhodná spermie vybírána pomocí technicky vyspělého mikroskopu.

Zdroj: http://www.healthcentre.org.uk

Doporučujeme