Prolaktin a dopamin: dokonalá spolupráce hormonů
Každý živý organismus je možno připodobnit k obrovské chemické továrně.
A stejně jako je v továrně třeba výrobu řídit na mnoha úrovních, tak i
v živém organismu neprobíhají chemické děje nahodile, ale podléhají
působení různých látek, mezi které patří hormony žláz s vnitřní sekrecí.
hormony žláz s vnitřní sekrecí. V továrně by to byl patrně hierarchicky nejvyšší management, protože hormony nejen řídí a regulují nejrůznější funkce v organismu, ale mají také mezi sebou přesně vymezené vztahy a výbornou "komunikaci".
#IMG#Endkorinologie je když...
Žlázami s vnitřní sekrecí a jejich hormony se zabývá lékařský obor endokrinologie. Tento obor je značně rozsáhlý. Vzhledem k obrovskému množství hormonů s vnitřní sekrecí a k jejich vzájemnému ovlivňování totiž může vznikat řada endokrinních poruch. Na příkladu prolaktinu a dopaminu lze jen nepatrně nahlédnout do složitosti vztahů látek uvnitř lidského organismu.
Prolaktin
Prolaktin je hormon, který produkuje přední lalok hypofýzy neboli podvěsku mozkového. Jeho uvolňování neboli sekrece je pulzní, což znamená, že se neuvolňuje postupně ve stále stejném množství, ale jeho koncentrace v krvi stoupá zejména během spánku k ránu. Jedním z jeho „kolegů“ je dopamin, který se vytváří ovšem v jiné žláze, a to v hypothalamu, a reguluje množství prolaktinu v krvi.
Významnou úlohou prolaktinu je podporovat rozvoj mléčných žláz a tvorbu mléka u ženy. Během těhotenství a po porodu se zvyšuje jeho koncentrace v krvi a v důsledku toho nastupuje u matky takzvaná laktace, tedy tvorba mléka potřebná pro kojení. Prolaktin rovněž působí na pohlavní žlázy a brzdí ovulaci, což způsobuje v době po porodu období snížené plodnosti. V pravěku měla tato funkce prolaktinu obrovský význam, protože se žena nevysilovala příliš častými porody a neměla víc dětí, než o kolik se mohla postarat. Proto dnes ještě mnoho lidí věří, že kojící žena nemůže otěhotnět, to ale není pravda.
Pokud ovšem prolaktin začne působit u nekojících osob – žen i mužů – v nepatřičně vysoké koncentraci (obvykle to bývá po některých lécích nebo v důsledku toho, že se na hypofýze vytvoří nezhoubný nádor, takzvaný prolaktinom, který produkuje prolaktin v nadbytku), způsobuje změny sekrece pohlavních žláz. V důsledku toho dochází u žen k poruchám menstruace a u mužů k poruchám potence. U obou pohlaví pak může být vysoká koncentrace prolaktinu neboli hyperprolaktinemie příčinou snížené plodnosti až neplodnosti.
Léčba hyperprolaktinémie
Hyperprolaktinemie se léčí nejčastěji medikamentózně, tedy léčivými přípravky. Jelikož je dobře známo působení dopaminu, který se vytváří v hypothalamu a přirozeně reguluje sekreci prolaktinu, dají se jeho účinky využít v léčbě hyperprolaktinemie. Přípravky pro léčbu hyperprolaktinemie obsahují takzvané dopaminergní agonisty, jejichž vliv na koncentraci prolaktinu je spolehlivý. Působí také zmenšování prolaktinomů, v některých případech dokonce jejich zánik. Po čase dochází i k obnovení řádné funkce pohlavních žláz, u žen se upraví menstruační cyklus, u mužů se vrátí ztracená chuť k sexuálním aktivitám a potence.
Na příkladu působení dopaminu a prolaktinu je možno doložit dokonalou součinnost látek, které se v živých organismech vytvářejí a mají své přesné určení. Hyperprolaktinemie u těhotných a kojících žen je potřebná k tvorbě mléka, ale v jiných případech velké množství prolaktinu lidskému organismu škodí. Dopamin může v takových případech pomoci prostřednictvím medikamentózních přípravků.
(ame)