Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Rakovina prsu - protony léčí bez kompromisů

Léčba prostaty 19.2.2016
redakce uLékaře

Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním u žen a druhou nejčastější příčinou úmrtí na onkologické onemocnění. Jen v České republice v roce 2012 onemocnělo rakovinou prsu nově 6852 žen, z nichž přibližně 10% bylo ve věku pod 45 let a 20 % ve věku pod 50 let. Zhruba 75% žen má v době diagnosy onemocnění I nebo II stadia, tedy onemocnění, kde se předpokládá po léčbě dlouhá doba dožití.

Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním u žen a druhou  nejčastější příčinou úmrtí na onkologické onemocnění. Jen v České republice v roce 2012 onemocnělo rakovinou prsu nově 6852 žen, z nichž  přibližně 10% bylo ve věku pod 45 let a 20 % ve věku pod 50 let. Zhruba  75% žen má v době diagnosy onemocnění I nebo II stadia, tedy onemocnění, kde se předpokládá po léčbě dlouhá doba dožití.

I když rakovina prsu je samozřejmě onemocnění, které může mít fatální důsledky, díky včasné diagnostice a novým technologiím stoupá šance na úspěšnou léčbu. Teď tyto šance zvyšuje i protonová léčba.

V léčbě rakoviny prsu se dnes často aplikuje více způsobů léčby jako  chirurgie, hormonální léčba chemoterapie, biologická léčba a radioterapie, tedy ozařování. Ozařování je doporučováno v případech, kdy je odstraněna pouze část prsu, nebo u pokročilého nálezu nebo rakoviny prsu, která se rozšířila  do lymfatických uzlin, a to i po mastektomii. Často se tedy ozařování  musí provádět tak, že se ozáří i hrudní stěna a mízní uzliny umístěné  v podpaží a podél klíční kosti a vnitřní mléčné žlázy podél hrudní  kosti.  U rakoviny, která se vyvíjí v levém prsu, je tato jinak účinná  metoda problematická, protože sebou nese vysoké riziko ozáření srdce,  v důsledku jeho anatomické blízkosti u prsní tkáně. Podobně to platí pro  část plic v případech, kdy je třeba ozařovat i část hrudní stěny. Pokud  je indikováno ozařování lymfatických uzlin, pak běžné ozařování zasáhne  zbytečně i srdce a plíce.  V těchto případech mluvíme o kardiotoxicitě  nebo pneumotoxicitě onkologické léčby, tedy o vedlejších nežádoucích  účincích na kardiovaskulární nebo dýchací systém. Kardiotoxicita se tak může po ukončené, a z hlediska léčby nádoru úspěšné léčbě, projevit v horizontu několika let jako srdeční selhání, arytmie, hypertenze, srdeční infarkt apod.

Právě z důvodu, že včasná léčba je vysoce účinná a dává šanci na dlouhé dožití, je klíčovým faktorem při volbě léčebné metody právě její  toxicita neboli škodlivost. Protonové centrum v Praze zahájilo program léčby karcinomu prsu. Ze všech možných přístupů totiž právě protonová terapie splňuje požadavek na redukci dávek na oba kritické orgány (srdce a plíce) zároveň, snižuje  riziko vzniku sekundárních nádorů z ozáření díky snížení celkové dávky na organismus. 

Protonová terapie využívá fyzikální vlastnosti protonového svazku, jehož předností je přesné zacílení a uvolnění dávky energie přímo v nádoru s minimálním zasažením okolních tkání. Pokud by snížení rizik měla  dosáhnout fotonová radioterapie, musela by se snížit dávka záření, což by vedlo k nedostatečnému ozáření a neúplné léčbě.

Výhody protnové terapie

  • Vynikající pokrytí cílového objemu 
  • Chrání srdce, plíce, míchu a druhý prs 
  • Snižuje riziko vzniku sekundárních nádorů
  • Proton lze použít při opakovaném záření 

Výhody protonové terapie u levého prsu oproti běžné radioterapii

  • Dávka na srdce nižší o 99%
  • Dávka na plíce nižší o 81%
  • Dávka na druhý prs nižší o 96%

Výhody protonové terapie zdůrazňuje i primář PTC MUDr. Jiří Kubeš: „Běžné ozařování fotony již narazilo na svůj fyzikální limit a nedá se  předpokládat, že další technologický vývoj zásadně pomůže v dalším  snižování dávek na rizikové orgány, ale díky PROTONOVÉ TERAPII je možné srdce i plíce uchránit“.

Protonová terapie dává i šanci v případě druhého ozáření. Pokud se totiž  nádor vrátil po běžné radioterapii, možnost léčby je omezena a druhé kolo radiační léčby často nebývá možné vzhledem k vysokému nebezpečí poškození životně důležitých orgánů a tkání. Protonovou terapii však lze  použít i v tomto případě nezbytného opakovaného ozáření.

Protonové centrum v Praze je nejmodernější pracoviště svého druhu  v Evropě a jeho lékaři využívají protonovou terapii s modulovanou intenzitou (IMPT). Tato technologie jim umožňuje více selektivně umístit vysokou dávku záření do nádoru a zároveň snížit dávku na okolní důležité orgány a tím snižují rizika vedlejších účinků konvenční radioterapie.

Protonová terapie je léčba bez kompromisů – léčí a myslí na vaši budoucnost.

Doporučujeme