Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Rakovina prostaty v kostech? Mohou za to metastázy

Léčba prostaty 22.2.2016
redakce uLékaře

V roce 2011 byla rakovina prostaty diagnostikována u téměř 7 000 mužů. Přesto se jedná o špičku ledovce, protože tento karcinom se často nijak neprojeví až do doby, než začne vytvářet dceřiná ložiska – metastázy.

Onkologická onemocnění se neobjeví ze dne na den a nezůstávají ve stejné podobě, v jaké vznikla. Naopak procházejí určitým vývojem. Nádor, který vzniká množením rakovinných buněk v místě původu, nazýváme primární. Časem může dojít k tomu, že se buňky z primárního nádoru uvolní a putují krevními nebo mízními cévami do jiných orgánů, kde se některým z nich podaří zachytit. Tento děj nazýváme metastazováním. Rakovina prostaty se nejčastěji šíří do kostí, v menší míře i do jater a plic.

Objevit a zničit

Přestože rakovinná buňka doputuje do jiného orgánu, zůstává více podobná buňkám původního orgánu, což ovlivňuje i terapii. Při metastatickém karcinomu prostaty existují tři základní cíle léčby:

  1. zvládání příznaků,
  2. omezení růstu nádoru,
  3. zmenšení tumoru (v ideálním případě).

I rakovinu prostaty ve stadiu metastáz lze ve spolupráci s lékaři léčit v souladu s výše stanovenými cíli, přestože prognóza není tak příznivá jako u méně pokročilých stadií. Zdánlivě podobnou formou této nemoci je tzv. lokálně pokročilý karcinom prostaty. Hlavní rozdíl oproti metastatickému stadiu je v tom, že lokálně pokročilé nádory postihují kromě prostaty jen její pouzdro a okolní tkáně. Mnoho z nich je plně léčitelných. Okolo 50 % mužů, jimž je diagnostikována lokální forma rakovina prostaty, je později postiženo jejím metastazováním. Čím dříve je nádorové bujení objeveno a zahájena léčba, tím vyšší je šance, že se tomu podaří předejít. U určitého procenta mužů je přesto rakovina diagnostikována až ve stadiu metastáz. 

Na stopě

Jak se pátrá po metastázách? Lékařům pomáhá mnoho moderních diagnostických metod, mimo jiné:

  • rentgenové snímky,
  • výpočetní tomografie,
  • magnetická rezonance.

Pro metastatické postižení kostí také svědčí bolesti kostí a časté zlomeniny. Vývoj nádoru lze sledovat i z krve pomocí hladiny PSA neboli prostatického specifického antigenu.

Hlídejte se!

PSA je bílkovina produkovaná buňkami prostaty. Nárůst jejího množství v krvi je jedním ze znaků rozvoje rakoviny. Zvýšená hladina PSA je ale běžná i při obyčejném zvětšení prostaty nebo jejím zánětu, proto je potřeba brát v úvahu i jiné činitele. Pokud podstupujete léčbu rakoviny prostaty nebo vám byla chirurgicky odebrána, vaše hladina PSA by měla být nízká až nezjistitelná. Její vzestup je proto velmi podezřelý a mohou za něj být zodpovědná nádorová ložiska rozesetá po těle. Účinnou cestou, jak metastázy odhalit včas, je tedy chodit na pravidelné kontroly a sjednat si sledování hladiny PSA s lékařem. 

Nezanedbatelný význam má také vyšetření prostaty pohmatem přes stěnu konečníku. Prostata postižená nádorem je tvrdá asi jako kloub palce, při normálním stavu je měkká jako val palcový (val na palcové straně dlaně). Překonejte proto stud a strach a nebojte se lékaře o toto vyšetření požádat. 

(marz) 

Zdroj: http://www.webmd.com/prostate-cancer/metastatic-prostate-15/metastatic-prostate-cancer?page=1

Doporučujeme