Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Rakovina prostaty: 5 mýtů uvedených na pravou míru

Léčba prostaty 30.8.2016
redakce uLékaře

O existenci své prostaty se většina pánů nestará, dokud se sama neozve. Diagnóza rakoviny žlázy předstojné pak může nejednoho muže vyděsit nebo i zmást. Které obavy jsou oprávněné a které zbytečné?

O existenci své prostaty se většina pánů nestará, dokud se sama neozve. Diagnóza rakoviny žlázy předstojné pak může nejednoho muže vyděsit nebo i zmást. Které obavy jsou oprávněné a které zbytečné?

Mýtus č. 1: Po operaci prostaty je konec se sexuálním životem a každodenní inkontinence se stane realitou.

Fakt: Chirurgická terapie sice může poškodit nervy, které jsou zodpovědné za navození erekce, ale ne vždy se jedná o nevratnou změnu. To znamená, že lze znovu dosáhnout erekce dostačující pro pohlavní styk. Většinou to trvá od 4 do 24 měsíců. Mladí muži se zotavují snadněji. Pokud se situace nezlepší, promluvte si s lékařem o nasazení léků na erektilní dysfunkci. Ztráta kontroly nad močovým měchýřem bývá většinou krátkodobá. 95 % mužů do roka po operaci svůj měchýř opět plně ovládá. 

Mýtus č. 2: Rakovinou prostaty mohou onemocnět jen starší muži.

Fakt: U jedinců mladších 40 let se skutečně vyskytuje spíše vzácně. Věk přesto není jediným rizikovým faktorem. Pokud tato nemoc postihla vašeho bratra nebo otce, pak máte 2× až 3× větší pravděpodobnost jejího vzniku. Čím více vašich příbuzných se nádor prostaty týkal, tím větší je možnost, že dostihne i vás. 

Mýtus č. 3: Po vyslechnutí diagnózy je nutné okamžitě začít s léčbou.

Fakt: Pokud lékař potvrdí zhoubný nádor prostaty, nabídne vám také strategii léčby. Po poradě s odborníkem se můžete dohodnout i na tom, že rakovinu léčit nebudete. Nedokážete si představit situaci, ve které byste se pro tuto možnost rozhodli? Mezi důvody může být to, že nádor je na velmi nízkém stupni vývoje a roste opravdu pomalu. Nebo se potýkáte s jinou, závažnější nemocí a léčba rakoviny prostaty by nebyla zárukou prodloužení života. V takovém případě lze zvolit tzv. strategii aktivního dohledu, což znamená časté kontroly a krevní testy za účelem sledování vývoje situace. 

Mýtus č. 4: Vysoká hladina PSA znamená rakovinu.

Fakt: Ne nezbytně. Hladinu PSA, tzv. prostatického specifického antigenu, může zvýšit i zánětlivé onemocnění prostaty. Tento údaj ve skutečnosti pomáhá lékařům se rozhodnout, zda jsou namístě další diagnostické testy. Důležitá je také dynamika hladiny PSA, tedy její časový průběh. Pokud setrvale stoupá, může to být problém. Když po léčbě rakoviny klesá, pak se jedná o známku úspěchu terapie. 

Mýtus č. 5: Každý muž mající rakovinu prostaty na ni umře.

Fakt: Vzhledem k tomu, že tato nemoc patří mezi ty méně agresivní, je pravděpodobné, že se i s ní dožijete vysokého věku a zemřete z nějaké jiné příčiny. To ovšem neznamená, že pravidelné kontroly nejsou důležité. Jsou, právě kvůli včasnému záchytu případného nádorového bujení a léčbě, která rakovinu zkrotí. 

Zdroj: www.webmd.com/prostate-cancer/prostate-cancer-myths-facts?page=1

Doporučujeme