Sledujte své nohy
Sandálová sezóna končí. S chladnými rány rádi vyměníme komfort vzdušné obuvi za teplo uzavřených bot. Ale i pohodlí si občas žádá svou daň.
Společné sprchy, společné plísně
Chceme-li se udržet fit, je v dnešní „usezené“ době aktivní sport nutností. S přicházejícím podzimem však budeme muset vzít častěji za vděk fitness centry, bazény a dalšími sportovišti s hromadným sociálním zázemím. A právě tady číhají původci dermatomykóz, tedy onemocnění kůže vyvolané houbami nohou. Šíří se překvapivě snadno. Neblahé zkušenosti tak s nimi má polovina populace.
Soužití s houbami
Postiženým zarudne poslední meziprstí a svědí je. Později se odtud odlupuje kůže, což už nesvědí, ale postižená oblast se rozšiřuje. Toto poklidné soužití s „vaší houbou“ může čas od času narušit nasedající bakteriální infekce. V takovém případě musí zasáhnout dermatolog. Stejně tak, když je postižena ploska nohy. Může totiž jít o úplně jiná kožní onemocnění.
Pozor na nehty
Od mykotického postižení nohou je to jen krůček k onychomykóze, tedy napadení nehtů houbami. Onychomykóza také není zrovna výjimečnou záležitostí. Postihuje totiž až 13 % běžné populace a až celá čtvrtina starších lidí se s tímto onemocněním setkala.
Cukrovkáři, chraňte si nohy
Také nemocní cukrovkou a lidé s nedostatečnou cirkulací krve v dolních končetinách bývají postiženi mnohem častěji. Pacienty do ordinace přivede nejčastěji nehezký vzhled napadených nehtů (jsou ztluštělé, mléčně až žlutavě zbarvené a deformované).
Brána k infekci
Onychomykóza ale není jen kosmetický problém. Stačí zánět kolem nehtového valu, drobné poranění a postižená oblast je rázem vstupní bránou infekcí! Lidem s cévním postižením dolních končetin hrozí erysipel (akutní streptokokové onemocnění kůže), diabetikům gangréna a lidem s oslabenou imunitou (nemocí nebo speciální léčbou) další vážné komplikace.
Jak se tedy dermatomykózám vyhnout?
- Po návštěvě společných sprch nohy ošetřete volně prodejným protiplísňovým přípravkem.
- Denně si měňte ponožky a noste nejlépe ty z bavlny.
- Co nejčastěji noste otevřenou obuv.
- Používejte změkčující krémy na ošetření chodidel.
- Při nadměrném pocení nohou vyzkoušejte zásyp bez antibiotické složky.
(Ela)
Zdroje:
M. Skořepová, Kožní mykózy a onychomykózy, Interní medicína pro praxi (6/2005), str. 306–310
Z. Kulíková, Onychomykózy, Dermatologie pro praxi (2/2008), str. 19–21