Sociální problematika může být pro nezasvěceného člověka složitá a nepřehledná. Kvůli neznalosti systému se pak pacienti zbytečně připravují o možnost získat některou z forem podpory od státu. Na co tedy mají stomici nárok?
Stomie může být důvodem pro invalidní důchod
Základní dávkou pro osoby, které mají kvůli nemoci, úrazu nebo zdravotnímu postižení omezenou či sníženou schopnost pracovat, je invalidní důchod. Stomie je obecně považována za postižení, které výrazně zhoršuje životní podmínky, proto stomici mohou pobírat invalidní důchod. Žádost posuzuje okresní správa sociální zabezpečení. Tato instituce také vydává rozhodnutí o přiznání či nepřiznání důchodu a jeho výši.
- Invalidní důchod je dávka důchodového pojištění a pro jeho získání je potřeba splnit řadu podmínek.
- Jedná se například o věk do 65 let a dostatek odpracovaných let před vznikem invalidity. U osob starších 28 let se jedná o 5 let.
Přidělení invalidního důchodu závisí na zdravotním stavu stomika
Invalidita se dělí podle poklesu pracovní schopnosti na tři stupně. Pojmy částečný a plný invalidní důchod již neexistují. Stupeň invalidity se posuzuje podle druhu nemoci a omezení schopnosti pracovat.
- Invalidita 1. stupně se týká osob s poklesem pracovní schopnosti o 35–49 %.
- Invalidita 2. stupně může být přiznána osobám s poklesem pracovní schopnosti o 50–69 %.
- Invalidita 3. stupně se uděluje uchazečům s největším poklesem pracovní schopnosti, a to o více než 70 %.
Přesný návod, jak vyplnit žádost o invalidní důchod a jaké doklady a potvrzení je potřeba doložit, poskytnou pracovníci správy sociálního zabezpečení. Praktické informace můžete získat také od sociálních pracovníků, kteří působí v různých centrech sociálních služeb nebo v rámci pacientských organizací.
Udělení průkazu TP/ZTP není u stomiků automatické
Průkazy osob se zdravotním postižením známé pod zkratkami TP (tělesně postižený) a ZTP (zvlášť tělesně postižený) jsou určeny pro osoby s různým stupněm funkčního postižení pohyblivosti nebo orientace – stomikům se tedy automaticky nevydávají. Pokud by ovšem pacient se stomií měl i další nemoci a závažná zdravotní omezení, a splnil tak podmínky pro vystavení průkazu, úřad práce mu ho může na základě žádosti vydat. Zdravotní stav v těchto případech posuzuje posudkový lékař správy sociálního zabezpečení.
Co dalšího mohou pacienti se stomií využít?
Invalidním důchodem a případně průkazem osoby se zdravotním pojištěním ovšem pomoc státu v sociálních záležitostech nekončí. Závažné onemocnění může zásadně narušit životní podmínky, a proto existují různé dávky státní sociální podpory (například příspěvek na bydlení), dávky pro osoby se zdravotním postižením (například příspěvek na mobilitu) a příspěvky na péči. Pro pacienty s chronickým onemocněním je právě příspěvek na péči důležitým tématem.
- Díky příspěvku si mohou osoby s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem hradit pomoc při zvládání základních životních potřeb.
- Příspěvek lze využít na asistenta sociální péče, u poskytovatele sociálních služeb, ale i pro osobu blízkou.
- Výše příspěvku závisí na stupni závislosti a pohybuje se od 880 Kč (lehká závislost) až po 19 200 Kč (úplná závislost) měsíčně.
Příspěvek na péči se řeší na úřadě práce, který provádí sociální šetření a zjišťuje, jak moc je nebo není žadatel schopný samostatného života. Stupeň závislosti se následně posuzuje podle vyjádření posudkového lékaře správy sociálního zabezpečení. Finální rozhodnutí o příspěvku na péči vydává úřad práce.
Konkrétní kroky vám poradí odborník
Poznatek, že sociální problematika není jednoduchou oblastí, potvrzují pacienti i odborníci, kteří se sociální a právní podporou pacientů zabývají. Pokud potřebujete řešit situaci, ve které se sami neorientujete, nebo si nejste jisti, na co máte nárok, vyplatí se obrátit na zkušeného sociálního pracovníka. Ten vás díky svým zkušenostem a podrobné znalosti všech předpisů seznámí s vašimi právy a možnostmi podpory a poskytne praktické rady, jak postupovat.
(pak)
Zdroje:
https://www.amelie-zs.cz/pro-nemocne-a-blizke/socialni-problematika/
https://www.amelie-zs.cz/pomoc-pro-zivot-s-rakovinou/brozury-amelie/
https://www.ilco.cz/infocentrum-pro-stomiky/
https://www.ilco.cz/invalidni-duchod/