Srdeční záležitosti očima medicíny
Srdce – pro jednoho představuje úžasnou krevní pumpu, pro druhého sídlo emocí a lásky. Pro všechny je ale nepostradatelné. Kdo všechno se srdcem zabývá z medicínského hlediska? Do jisté míry všechny lékařské obory, protože člověka je třeba léčit jako celek.
Kardiologie
Máte-li „problémy se srdcem“ ve smyslu obtíží s funkcí srdce jako pumpy, budete nejspíše v péči kardiologa nebo k němu budete internistou nebo praktickým lékařem odesláni na konzilium. Kardiologie je obor spadající pod vnitřní lékařství („interna“) a zabývá se neoperačním léčením srdečních obtíží, zejména chronického selhávání srdce, stavů po infarktu myokardu a obecně všemi chorobami srdce, které lze ošetřit bez skalpelu.
Kardiochirurgie
V tomto oboru skalpel přichází ke slovu velmi často, neboť se jedná o chirurgický obor. Kardiochirurg vás ošetří, pokud potřebujete přemostit poškozené srdeční cévy lepšími cévami („by-pass“), vyměnit srdeční chlopně, transplantovat srdce či prostě cokoli v srdci odoperovat, například spravit srdeční přepážku nebo šlašinky.
Psychologie
Tento obor se zabývá srdečními záležitostmi ve smyslu srdce jako vyjádření stavu duše. K psychologovi je vhodné zajít pro radu nebo uklidnění, pokud nás z něčeho „bolí srdce“ – ze žalu, z úzkosti, ze strachu či nešťastné lásky. Léky nám psycholog nenabídne, ale tíživou nebo problémovou situaci s námi probere a pomůže nalézt řešení, nebo alespoň cestu, jak se s problémem vypořádat.
Psychiatrie
Některé srdeční záležitosti jsou tak těžké a závažné, že náš mozek sám na řešení problému nestačí, a to ani s pomocí psychologa. Pak může velmi účinně pomoci lékař-psychiatr, který má kromě všech psychologických postupů možnost podat léky či zařídit intenzivní léčbu ambulantní nebo ústavní. Nezmění ani duši, ani srdce, ale pomůže upravit stav tak, aby bylo možné normálně fungovat a dané problémy řešit.
(zak)
Zdroj:
Vnitřní lékařství, Galén, Klener et al.
Psychiatrie pro praktické lékaře, Nakladatelství H&H, C. Höschl